Ek Hesap Nasıl Açtırılır?

Bankacılıkta vadesiz mevduat hesapları üzerine tanımlanan ikinci hesaplara ek hesap adı veriliyor. Kullandığınız ürün üzerinden, bankanın belirlediği limitlerde ikinci bir hesap açmış oluyorsunuz. Normal kullandığınız kartta herhangi bir kredi ya da bakiye bulunmasa bile, ek hesapların içerisindeki limit sayesinde alışverişlerinizi çok kolay yapabilirsiniz. ‘Ek hesap nasıl açtırılır?‘ diye soran kişilerin hazır bir limitleri varsa bankamatiklerden, çağrı merkezlerinden, internet ya da cep bankacılığından ek hesabını onaylayabilir. Ancak bankanız hazır limit göstermediyse, bu sefer başvuru için doğrudan şubeye gitmeniz gerekiyor. Bankalar bazı kişilerin vadesiz mevduat hesapları için belirli bir limit çıkarır ve ek hesap açmaya teşvik edebilir.

Ek Hesap Ne İşe Yarar?

Ek hesaplar, vadesiz mevduat hesaplarının sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Üstelik bu mevduat hesabında para kalmasa bile, ek hesap için özel sunulan limiti istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ek hesaplarınızla düzenli ödeme, çek ödemesi, nakit para çekimi, virman ve EFT gibi tüm işlemleri kolayca yerine getirebilirsiniz. Ayrıca taksitli ya da peşin alışverişlerde limitinizin yettiği kadarıyla ana hesaba bağlı olmak şartıyla ek hesabı kullanabilirsiniz.

Ek Hesaplar İçin Kart Ücreti Alınır mı?

Ek hesaplar, normal mevduat hesapları ile aynı özelliklere sahip olduğu için yıllık alınan kart ücretleri de vardır. Ancak bu kart ücretlerini ödememek için çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Öncelikle tercihiniz kart ücreti talep etmeyen bankalar olsun. Bunun yanı sıra ek hesabınız üzerinden herhangi bir otomatik ödeme talimatı vermeniz de, kart ücretlerinden kurtulmanızı sağlar.

Ek Hesap Tekrardan Kapatılabilir mi?

Kullandığınız ek hesabın sizler için gerekli olmadığını düşünüyorsanız, ek hesabı iptal ettirebilirsiniz. İptal işlemleri için doğrudan banka şubesine gitmeniz ya da müşteri temsilcilerini aramanız gerekiyor. İnternet ya da cep bankacılığından ek hesap iptal etme işlemi yapılamaz.

Bir önceki yazımız olan VİOP Genel Yatırım İpuçları başlıklı makalemizde Vadeli İşlem ve Opsiyonları, VİOP ve Yatırımcı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ