Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesaplar, herhangi bir bankanın müşterisi olan kişilerin vadesiz hesaplarına tanımladığı yeni hesaba verilen addır. Ancak bu hesap, kişilerin talepleri dışında da banka tarafından açılabiliyor. Özellikle kredi çeken kişilere bankalar bir avans hesabı açarak ödeme zorluklarının ortadan kalkmasını sağlamaya çalışıyor. Bu durum kredinin ödemesini geciktirdiğiniz zaman ek hesaptan kredinin tutarı tahsil edilecektir. Kredinin toplam geri ödemesi bittiği zaman ya da vadesiz hesaplarda kullandığınız ek hesaplara ihtiyaç olmadığını fark ettiğiniz an bu ek hesapları kapatabilirsiniz. ‘Ek hesap nasıl kapatılır?‘ diye soran banka müşterilerinin bu işlem için doğrudan banka şubesine gitmesi gerekiyor.

Şubeden Ek Hesap İptali

Ek hesapların iptal işlemleri için banka şubesine gitmeniz istenir. Bu aşamada işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesini istiyorsanız, kayıtlı olduğunuz şubeye gitmenizde yarar vardır. Şubelerde sizlerden bir iptal dilekçesi yazmanız istenir. Bu dilekçeyi farklı bir şubeden yazdığınız zaman, dilekçeniz kayıtlı olduğunuz şubeye gönderilir ve onay beklenir. Yani işlemler belirli bir süre daha da uzamış olur. Ancak kayıtlı olduğunuz banka şubesine gittiğiniz zaman aynı gün içerisinde ek hesabınız iptal edilecektir. Yazacağınız dilekçeye en basit şekilde, kullandığınız ek hesabı kapatmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Aynı şekilde isim, soy isim bilgilerini girerek imzanızı da attıktan sonra dilekçeyi gişe görevlisine teslim edebilirsiniz. Sonrasında işlem sonuçlanmış olacaktır. Daha sonradan telefonla görüşme yaparak ya da bankamatik üzerinden sorgulama yaparak hesabın kapanıp kapanmadığını sorgulayabilirsiniz.

Ek Hesabımı Neden Kapatamıyorum?

Ek hesapların iptal işlemleri belirli şartlarda kesintiye uğrayabiliyor. Öncelikle kullandığınız ek hesap sizlere, çektiğiniz kredi sebebiyle banka tarafından açıldıysa, geri ödeme sonuçlanana kadar ek hesap kapanmayabilir. Genel olarak bankaların yasal olarak hesabı kapatmaları gerekir ancak kredi sözleşmesine bu tarz bir madde eklendiyse ek hesap kapanmayabilir. Çünkü; bankalar, bu ek hesapları geri ödeme teminatı olarak kabul edebiliyor. Öte yandan kullandığınız ek hesapta herhangi bir borç görünüyorsa, iptal işlemlerini yapmanız mümkün değildir. Borçlar sıfıra inene kadar bankanız hiçbir hesabı iptal etmez. Ayrıca ek hesaplara tanımlanan herhangi bir otomatik ödeme talimatı mevcutsa, bu talimatları kaldırmadan iptal işlemlerini yürütemezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ek Hesap Limiti Düşürme başlıklı makalemizde Ek Hesap Limiti Düşürme, Ek hesaplar ve Hesap limiti yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ