Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli olduğunuzda dinlenme hakkını da elde etmiş olursunuz. Birçok işleminiz basitleşir ve şehir içi taşıtlarda bile indirimli kart kullanmaya başlarsınız. Fakat yine de kredi ihtiyaçlarınız peşinizi bırakmaz. Bu ihtiyacınızı karşılayabilmek için bazı kriterleri de karşılıyor olmanız gerekir. Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? Sorusundaki yanıt aşağıdaki yazıdadır.

Emeklilerin Kredi Çekebilmesindeki Koşullar

Aylığınız artık belirli sürelerde devlet tarafından yatırılır. Bu imkânların farkında olan bankalar, alacağının garanti altında olduğunu bilerek emekli kişiye kredi vermekten hoşnut duyar. Bankadan kredi çekmek isteyen kişi emekli olduğunu kanıtlar belgeler sunmalıdır. En az 3 aylık da aktif olarak maaş aldığını belirtmelidir. Sonrasında kredi çekme işlemlerine geçilebilir. Her emekli için standart şartlar görünse de aldığı emekli aylığı farklı miktardadır. Kredi çekebilmek için limiti belirleyen ilk kural emekli maaşınızdır. Sonrasında gelirinizin herhangi bir noktadan kesilmiyor, ipotek altında olmaması gereklidir. Başka bir banka ya da yüklü miktarda kredi kartı borcunuz sistemde görünüyor ise kredi alma olasılığınız da düşer. Kredi çekim miktarınız maaş ve borç orantısı ile değişkendir. Çekmek isteyeceğiniz kredi miktarı maaşınızın iki katını da ödeme güçlüğü yaşayacağınızdan çekilmesine izin vermez. Bankalar sadece emeklilere değil, ödemede sıkıntı yaşayacağı kişilere kredi vermeyi öteler.

Emeklilerde Kredi İçin Yaş Limiti

Kredi çekebilmek için 85 yaş ve üstü olunmaması gerekir. Banka kendini garantiye alarak müşterinin ölüm anında borcun kalacağını düşünerek kredi vermez. Öyle bir durumda kefilin de olması şartı aranır ki ölüm olması durumunda kefilden borcu tahsil edebilsin. Bankalardan nakit ihtiyacını karşılamak ve kredi kullanabilmek için emekli kişi şartları taşıdığı sürece her bankadan kredi çekebilir. Emekli biri kredi çekmek istediğinde, diğer müşterilerinden farklı olarak kredi faizlerinde düşük yüzde uygulanır. Ödemelerde de emekliyi yormayacak şekilde ödeme kolaylığı sağlanır. Bazı bankalarda emekli olunduğu için dosya masrafı ve yıllık hesap işletim ücreti ödetmez. Otomatik ödeme talimatı verilmesi halinde de kolaylıklar sağlanır. Bankaların birçoğu emeklinin kredi çekmesinde zorlukları minimum düzeye indirmiştir. Sağlanan kolaylıklar sonrasında her emekli rahatlıkla kredi çekim talebinde bulunabilir.

Bir önceki yazımız olan Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde araba kredisi, Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ