Emeklilere En uygun Kredi Veren Bankalar

Emekliler geçtiğimiz yıla kadar belli bankalardan maaş almaktaydılar bu nedenle de emeklilere kredi veren banka sayısı oldukça sınırlı idi. Özellikle işçi emeklilerine de emekli sandığına bağlı memur emeklileri gibi farklı bankalardan maaş alabilme hakkı tanınması Emeklileri müşteri olarak özel bankaların radarına sokmuş durumda. Promosyon ödemesi, Altın hediyesi gibi kampanyalar ile emeklileri maaş müşterisi yapmaya çalışan bankalar cazip kredi imkanları sunarak da emeklileri müşteri portföyüne katmaya çalışıyor.

Emeklilere Kredi Verme Şartları

Her banka kendi kredilendirme politikasını uyguluyor. Emeklilere verilen krediler için genellikle emekli maaşlarını söz konusu bankaya taşımaları talep ediliyor bunun yanın da kredi verilirken göz önünde bulundurulan kriterlerden biride kredinin aylık ödeme tutarın alınan emekli maaşının %40’ı seviyesini aşmaması bu kriterler göz önünde bulundurularak ne vade de ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplamanız kolay olacaktır. Bankalar farklı krediler için farklı vadeler uygulamaktadır. Tüketici kredileri için azami vade süresinin 48 ay olduğunu göz önünde bulundurursak 1500 TL maaş alan bir emeklinin kullana bileceği maksimum ihtiyaç kredisi şu şekilde hesaplanabilir: 1500 TL maaş alınıyorsa maaşın %40 ı oranında aylık taksit ödenebilir buda aylık ödeme tutarını en fazla 600 TL olacak şekilde ayarlamayı gerektirir. Maksimum vade süresi 48 ay olarak hesaplanırsa 48 ay vadede alına bilecek maksimum kredi 28800 TL olacaktır.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu Banka şubesinden, Mobil bankacılık yolu ile ya da İnternet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Kredi türüne göre başvuru sırasında talep edilen belgeler farklı olmakla birlikte ihtiyaç kredisi için başvurulması durumunda maaş müşterisi olduğunuz banka üzerinden başvuruda bulunmak istediğiniz durumda emekli maaş cüzdanı veya resmi kimlik kartı ile başvuru yapmak yeterlidir. Emeklilere en uygun krediyi veren bankalar araştırıldığında Maaş aldığınız bankadan kredi kullanmayı tercih etmeniz durumunda kredi tahsis ücreti, hayat sigortası gibi kredi maliyetini artıran kalemlerde çeşitli indirimler sağlayabildiklerini göreceksiniz. Kampanya dönemlerinde kredi kotalarını doldurmakta güçlük çeken bankaların emeklilere çeşitli avantajlar sunması da söz konusudur bu nedenle kredi ihtiyacınız varsa sadece maaş aldığınız banka ile değil diğer bankalarla da görüşmeniz daha uygun şartlarda kredi kullanmanız da faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Katılım Taşıt Kredisi başlıklı makalemizde Ziraat Katılım, Ziraat katılım taşıt ve Ziraat Katılım Taşıt Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ