Emeklilere Tüketici Kredisi

İhtiyaç kredileri kapsamına dahil edilen emeklilere tüketici kredisi; maaşların ödenme süresine göre, aylık ya da üç aylık ödeme planları ile kullanılabiliyor. Emeklilerin maaş müşterisi olduğu bankalardan kullanmaları önerilen kredilerde; faiz oranları ve kredi üst limiti, bankalara göre değişiklik gösterebiliyor. Genel şartlar ve geri ödeme planına göre farklılık gösteren emekli tüketici kredilerinde; müşterilerin ihtiyaç kredisi ürünlerinden emekli olarak yararlanmak istediklerini, kredi başvuru aşamasında ilgili banka personeli ile paylaşmaları gerekebiliyor.

Emekli Tüketici Kredisi Genel Şartlar

Düzenli gelir şartı bulunmayan emekli tüketici kredilerinde; müşteri kredi puanı, kredi için en önemli unsur olarak değerlendiriliyor. Kredi puanı kredi kullanmaya uygun olan ve yasal ya da idari takip sorunu olmayan emekliler, kredilerden maaş tutarlarına göre yararlanabiliyor. Başvuru işlemlerinin, ihtiyaç kredisinden ayrı olarak değerlendirildiği emekli tüketici kredilerinde; müşterilerin maaş tutarlarına ek olarak, yaşadıkları evin durumu ve zorunlu ihtiyaçlar ödeme planını direkt etkiliyor.

Emekli Tüketici Kredisi Geri Ödeme Planı

Maaşlarını aylık ya da 3 aylık dönemlerde alan emekli banka müşterileri; ödeme planlarını, maaşlarının ödenme durumuna göre belirleyebiliyor. Faiz oranlarının değişiklik gösterebildiği geri ödeme planında; kullanılan kredi tutarı, maaş tutarının %60’ını aşamıyor. Bu noktada, emekli olduktan sonra sigortalı olarak başka bir kurum ya kuruluşta çalışan banka müşterileri; geri ödeme planlarını, kendi kararlarına göre belirleyebiliyor.

Emekli Tüketici Kredisinde Kredi Kullanmayı Kolaylaştıran Durumlar

Kredi puanları, emekli tüketici kredisi kullanmaya elverişli olmayan banka müşterileri; kredi dosyalarına kefil ya da ipotek ekleyerek, kredi kullanma ihtimallerini ve kredi üst limitlerini artırabiliyor. Kredi başvurusu aşamasında uygulanması gereken bu yöntemlerde; emekli kefil ya da çalışan kefil kriteri, banka kredi şartlarına göre belirlenebiliyor. Kefil konusunda yardım alamayan emekli banka müşterileri ise; kendilerine ait olan taşınmazları ipotek göstererek, kredi başvurularını olumlu olarak sonuçlandırabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Sözleşmesi Nedir? başlıklı makalemizde Banka kredi sözleşmeleri, Banka Kredi Sözleşmesi Nedir? ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ