Emekliye ek gelir getiren iş fikirleri

Emekli olan vatandaşların bu dönemlerini maddi manevi kazanca dönüştürmeleri yeni birtakım uğraş alanlarına doğru ilgilerini kaydırmaları ile mümkün olabilmektedir. Merakını cezbedecek alanlarda faaliyet göstermek hem uzun süreli bir uğraş şekli ortaya çıkartacak hem de para kazanmayı zevkli bir hale getirecektir. Emeklilik o tarihe kadar yapılan işin son bularak yeni bir sürecin devreye girdiği bir dönemdir. Aktif olmayı,üretmeyi,ekonomik olarak kazanç sağlamayı hedefleyen kişiler bu iş olanaklarından dilediklerine başvurarak parasal bir akış sağlayabilirler.

Sadece emekli vatandaşlar için değil boş vakti fazla olan kişiler içinde alternatif olabilecek birkaç iş fikrinden bahsedilebilir. Bunlardan bazıları şöyledir;

Pasta ve hamur işi tarzı yemek yapımı bu alana ilgisi olan kişiler için güzel bir alternatif olacak işin yapımına yönelik bir yer arayışına girmeden ev ortamında bu ürünleri yapılarak satılabilir.

Özel ders vermek, bu alanda belli bir bilgi birikimine sahip kimseler için güzel bir seçim olacaktır. Matematik ve yabancı dil üzerine ders verecek kadar birikime sahipseniz boş kalmanız pek mümkün değil. Diğer branşlarda da iş bulabilmeniz mümkündür.

El işi ve hobilere yönelik becerileriniz varsa bunları da değerlendirebilir,dantel,ahşap boyama, el işi takılar gibi el yapımı ürünlerinizi maddi kazanca dönüştürebilirsiniz.

Gönüllü hemşirelik konusunda birikiminiz varsa birtakım yardım kuruluşlarında çalışıyor olmanız vakti değerlendirmek ve ihtiyaç sahibi kişilere yardımcı olmanız açısından önemlidir

Çamaşır yıkayıp ütü yapabilirsiniz. Bunun için ev ortamı veya atölyede bu işi yapabilir özellikle çalışan ve öğrencilerin çamaşırlarını yıkayıp ütüleyerek para kazanabilirsiniz.

Danışmanlık alanında birikime sahipseniz bu alanda hizmet vererek bu birikimi paraya dönüştürebilirsiniz.

Zanaatkarlık konusunda bir donanıma sahipseniz örneğin; kilim dokumacılığı, tabak yapımı, pipo ve ağızlık yapımı, vazo ve ağaç oymacılığı gibi alanlarda yetenekliyseniz bu yetenekleri maddi kazanca dönüştürebilirsiniz.

Boncuk işi, nikah şekeri yapımı, kâğıt katlama gibi işler ilginizi çekiyorsa bu işi veren firmalarla görüşerek bu işleri ev ortamında yapabilirsiniz.

Bahçe ortamında sebze ve meyve üretimi yapabilir hem bütçenize  katkıda bulunur hem de Pazardan alınacak ürünleri kendiniz yetiştirerek taze sebze ve meyve yiyebilirsiniz

Elektrikli aletler konusunda beceri ve yatkınlığınız varsa bu aletlerin tamiratını yaparak  bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Bu tip işleri yapıyor olmanın bütçe dışında getirileri neler olabilir?

Emeklilik, bir nevi o ana kadar devam elde gelen sosyal hayatın bir anlamda askıya alınmasına neden olan bir dönemdir. Bunu tekrar aktive etmek ve kazançlı bir döneme dönüştürmek sayılan aktivitelerden birini seçerek gerçekleştirilebilir .Bu sosyalliğin tekrar kazanılması ve beraberinde maddi kazanç getirisi olması bakımından değerli bir uygulama olacaktır.

Emekliye ek gelir getiren işler başlıklar halinde bunlar olmakla birlikte daha farklı iş fikirleri de geliştirilebilir. Bu tip işlerle uğraşıyor olmak hayatın geri kalan kısmını bilgi birikimlerinin diğer insanlarla paylaşıldığı ve daha kazançlı bir dönemin yakalandığı bir süreci başlatabilir.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ