Emekliyim, Kredi Alabilir miyim?

Kişilerin çoğu zaman finansal desteğe ihtiyaç duydukları dönemler oluyor. Bu gibi durumlarda bankalar, kişilere uygun bir şekilde cazip krediler sağlıyorlar. Çeşitli kampanyalar eşliğinde esnafa, memurlara, işçilere ve emeklilere çeşitli krediler sağlıyor. Krediler, acil nakit ihtiyacı olan kişilere kolaylık sağlanarak veriliyor. Özellikle, emekliyim kredi alabilir miyim? Sorusu ile çok karşı karşıya kalınıyor. Evet, emekli olan işçi veya memur gibi herhangi bir hizmet koluna bağlı olan kişilerin bankalardan talep etmesi durumunda kredi alması mümkün. Emeklilerin bu durumda gerekli belgeler ile birlikte bankaya gidip, gerekli belgeleri doldurarak banka çalışanına vermesi gerekiyor. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi, aylık kredi tutarının emekli maaşının %60’ını geçmemesi gerektiğidir.

Emekli Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Kredi başvurusunda bulunma talebine karar verdiğiniz zaman, banka çalışanları sizden bazı belgeleri getirmenizi istiyor. Bu belgeler; nüfus cüzdanı, krediye başvuran kişi adına elektrik, su veya doğalgaz faturası, ikametgâh belgesi ve emeklilik gelir belgelerini içeren resmi bir evrak gerekiyor. Fakat bu belgelerin yanında bankalar bazen ek belgeler isteyebiliyorlar. Emekliler için en kolay yöntem, hangi bankadan emekli maaşını alıyorsa, o bankadan kredi talebinde bulunmasıdır. Bu durumda herhangi bir gelir belgesi istenmiyor.

Emekliye Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, İng Bank ve hatta PTT gibi emekli kredisi veren birçok banka bulunuyor. Çekmiş olduğunuz kredinin üzerine belli bir miktar faiz ekleniyor ve ödemelerinizi çoğu zaman 36 ay vade ile yapabiliyorsunuz. Burada en önemli olan nokta, yukarıda da belirttiğimiz gibi emekli maaşınızın %60’ının aylık kredi tutarınızı geçmeyecek olması. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa çoğu banka sıkıntı çıkarıyor.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Tüketici Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ