Emekliyim Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bireyler, hayatlarının belli zamanlarında nakit desteklere ihtiyaç duyabiliyor. Bankalar ise, seneler boyu vatandaşların ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için, kredi ürünü hizmeti veriyor ve bu açığa dayanak olmaktadır. En çok kullanılan kredi ürünleri ise ihtiyaç ve konut kredileri ile taşıt kredisi olmakla beraber, kredi tercih eden vatandaşın aylık elde ettiği ekonomik geliri ön planda tutuluyor. Emeklilerin en çok merak ettiği soru ise ‘emekliyim ne kadar kredi alabilirim‘ sorusu olarak öne çıkıyor.

Bu manada 18 yaşını geçmiş ve sabit bir maaş alan pek çok birey kredi başvurusu yapabilmektedir. Bunun yanı sıra, senelerce çalışan ve bunun bir meyvesi olarak ise emeklilik hakkını kazanan vatandaşında kredi isteğinde bulunması olağan bir hal alıyor.

Evlatlarının düğününü gerçekleştirmek, dünya turu hayaline ulaşmak, araç veya ev almayı dileyen emekliler de kolay bir şekilde kredi başvurusunu gerçekleştirebilirler. Elbette ki,bu amaçta bireyin emekli maaşı ile kullanacağı kredi türü belirleyici etkenler olmaktadır.

Emekli Kredi Limiti

Herhangi bir şirketten emekli olan ve gereken şartları yerine getiren neredeyse her birey, kredi başvurusunu yapabilir, büyük ihtimalle de onay almaktadır. Bunların dışında bankaların emekli bireyler için dikkat ettiği bir diğer nokta da yaş sınırı olmaktadır. Bankaların birbirleri arasında esneklik ortaya koyan bu sınır, 65 veya 80 yaşına kadar değişkenlik gösteriyor.

Maaşın yüzde 60’ı

Emekli olduktan sonra herhangi bir nedenden dolayı nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşın, aklına gelen ilk sorulardan biri de, ne kadar kredi çekebileceğidir. Bu noktada birey, maaşının yüzde 60’ı kadar aylık ödeme miktarına denk düşmesi gerekiyor. Fakat, pek çok banka, emekli olan vatandaşlarını müşteri sınıfına dahil etmek ister.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcuna İtiraz Etmek Mümkün müdür? başlıklı makalemizde kredi kartı, Kredi kartı borcu ve Kredi kartları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ