En Çok Subesi Olan Bankalar Türkiye

Osmanlı zamanından bugünlere gelen kadar ülkemizde birçok bankanın var olduğunu gördük. Dönemin değişen şartları içerisinde bankalarında devlet ya da özel şeklinde ayrılması durumu ortaya çıkmıştı. 60’lı yıllardan sonra meydana gelen darbe ve devrim olayları, 90’lı yılların sonunda ve 2000’li yılların başında yaşanan ekonomik bir krizler birçok bankanın batmasına ya da aksine ülke piyasasına girmesine sebep olmuştu. Bu sayede ülke içindeki ekonomik faaliyetlerin, genel ekonomik durumla direk bağlantılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu ekonomik durum ne kadar kötü ise bankalara olan talep de o kadar artmaktadır. Örneğin ; 2001 krizi zamanında yapılan kamuoyu araştırmaları bankalara olan talebin ciddi şekilde arttığını göstermektedir. Maddi açıdan fakirleşen halk bir anda bankalara hücum edince krizin seviyesi yükselmiş, ekonomi daha sert bir kötüleşme yaşamıştır.

İşte birçok banka bu araştırmaların ve sonuçların ışığında halka verdiği hizmet kalitesini her geçen gün arttırmanın hesaplarını yapıyor. İnternet bankacılığı sayesinde her türlü işlemin yapılıyor olması, birçok banka müşterisinin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Ancak yine de bazı başvuru ya da işlemlerin şubeler yoluyla yapılıyor olması, bankaların şube sayılarını fazlalaştırma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Biz de bu ihtiyacın karşılaşıp karşılanmadığını öğrenmek adına en çok şubesi olan bankaları araştırdık. Çarpıcı sonuçlarla karşı karşıya kaldık.

     En çok şubesi olan bankalar hangileridir?

45 banka arasında yapılan araştırmayla hem yurtiçinde hem yurtdışında olmak üzere; en çok şubesi olan 7 banka sıralaması şöyle:

1-Ziraat Bankası ( 1522 Şube )

2-İş Bankası ( 1259 Şube )

3-Akbank ( 975 Şube )

4-Garanti Bankası ( 938 Şube )

5-Yapı Kredi Bankası ( 928 Şube )

6-Halk Bankası ( 839 Şube )

7-Vakıf Bank ( 744 Şube )

Devlet bankası olması sebebiyle Ziraat Bankası’nın şube sayısının fazlalığı konusundaki hassasiyeti dikkat çekiyor. Ayrıca bu sıralamaya girmiş olan 7 bankanın halk tarafından daha çok kullanılan bankalar olduğu bilinmektedir.

Bir bankanın nerede şubesi olduğunu öğrenmek için, öğrenmek istediğiniz bankanın internet sitesinden sorgulama yaptırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde 3340 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ