En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim

Bankaların müşterilerine kullandırdığı kredilerin tutarı, kredinin türüne göre değişebiliyor. Örneğin; ihtiyaç kredileri genel olarak 1.000 TL ile 50.000 TL arasında değişirken, konut kredilerinde bu rakam 100-200 bin TL ve üzerine kadar çıkabiliyor. Bankalardan en fazla ne kadar kredi alabilirim diye soran kişilerin öncelikle gelir durumu ve kredi sicilini incelemesi gerekiyor. Zira bu iki faktör arasındaki uyum, çekeceğiniz kredinin miktarını belirleyecektir.

Gelir Durumunuz Nedir?

Bankalardan alınan her kredinin faiziyle birlikte geri ödemesi vardır. Bu geri ödemenin yapılabilmesi için de öncelikle düzenli bir gelirinizin olması gerekiyor. Bankaların bu bakımdan kredi kullandırma konusunda ilk şartı düzenli bir gelirin olmasıdır. Burada gelirinizin ne seviyede olduğu, çekeceğiniz kredinin miktarını belirler. Genel bir örnek vermek gerekirse, asgari ücret ile çalışan bir kişinin konut kredisi çekebilmesi mümkün değildir. Çünkü, çekeceğiniz konut kredilerinin aylık ödeme tutarı zaten asgari ücret tutarıyla eşit ya da daha fazladır. Bu tarz bir gelire sahip olan kişiler genel olarak 3 bin TL ile 10 bin TL arasında değişen ihtiyaç kredilerinden faydalanabiliyor. Bankalardan yüksek tutarda kredi çekebilmek için gelir durumunuzun en az 3-4 bin seviyelerinde olması gerekiyor.

Kredi Notunuz Yeterli mi?

Yalnızca gelir durumunun yüksek olması bankalar için hiçbir şekilde yeterli değildir. Zira geri ödeme konusunda bir düzeniniz yoksa gelirinizin yüksek olmasının önemi yoktur. Bu açıdan çekeceğiniz kredinin tutarını belirleyen ana etkenlerden birisi de kredi notu olacaktır. Bankalardan kesin bir şekilde kredi çekebilmek için kredi notunuzun en az 1500 olması istenir. Bu sınırın altında kalan kişiler için her zaman belirli riskler vardır. Bununla beraber yüksek miktarda kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notunun ‘Çok İyi’ grup olarak adlandırılan 1700-1900 aralığında olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Faizli Kredi Nasıl Bulunur başlıklı makalemizde En uygun faizli kredi nasıl bulunur, faizsiz kredi ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ