En İyi Maaş Veren Bankalar

Bankacılık mesleği günümüzün en prestijli ve gelecek vadeden meslek dalları arasında yer almaktadır. Böyle bir kanıya varırken bankaların personellerine yönelik geliştirdiği özlük hakları ve mesleki kariyer imkanının olması, maaşların piyasa otalamalarında bazı yerlerde ise üzerinde seyredişi etkilidir. Bankaların personellerine yönelik olarak verdiği maaşlar birbirinden farklılık göstermektedir. Bankada çalışmak için işe girmiş olan biri gişe personeli veya banko elemanı olarak başlayacaktır. Bu pozisyonda yer alan personel bankanın operasyon ayağı ile ilgili herşeyi öğreniyor olmanın yani sıra nakit para akışı ile ilgili bilgileri de buradan  edinecektir.

Bankacı maaşları tavandan tabana yani gişe memurundan şube koordinatörüne kadar bankadan bankaya değişen ücret politikası ile çalışır. Örneğin; Garanti Bankası’nda  gişe personeli 1.200 TL maaş ve artı satış primi alırken, İş Bankası’nda 1.400 TL, Akbank’ta 1.300 TL, Denizbank’ta 1.250 TL almaktadır. Bankaların işe yeni başlamış olan  personellerine yönelik olarak belirledikleri maaşlar bu şekilde olup personelin gösterdiği performansa göre satış primi, hedef primi gibi ücrete ilave kazançlar da verilebilmektedir.

Bankalarda pozisyonlar arasında  maaş farklılığı ne kadardır?

Bankalarda çalışan en alt kademe memur olan gişe memurundan sonra ikinci en düşük maaş müşteri temsilcisine aittir. Müşteri temsilcisinin gişe memurundan yaklaşık 200 TL kadar fazla ücret aldığı görülmektedir. Bu miktar ortalama bir rakamdır fakat bankalar arası fiyat farklılığı olup bazen aradaki fark 1000 liraya kadar çıkabilmektedir. Bankanın merkez ve şubesinde çalışan kişiler arasında da farklı ücret politikası olabilmektedir. Bankaların kariyer yapabilme ve ücret miktarı olarak ta yüksek tuttuğu müfettişlik, uzman yardımcılığı ve denetçilik meslekleri de 2500 ila 6000 TL ücret aralığında yer almaktadır. Üst kademe yöneticilerinden olan şube müdürü maaşları 7.000 ila 15.000 arasında değişmekte şube koordinatör maaşları ise 15.000 ila 20.000 arasında seyretmektedir.

Maaşa ilaveten verilen diğer haklar nelerdir?

Bankacı maaşlarının yanısıra zorunlu olarak yapılacak sigortalılığa ilaveten özel sigortadan faydalanabilme imkanı tanınmaktadır. Bankaların personellerine yönelik geliştirdiği özel sağlık sigortasından sigortalının kendisinin yanısıra diğer aile üyeleri de faydalanacaktır. Özel sağlık sigortası ayakta veya yatarak yapılacak her iki tedavi şeklini de kapsar nitelikte limit belirlemesi yapılarak oluşturulur.

Bankada en iyi maaş alan ait kadem personeli hangisidir?

Piyasada genel olarak satış kısmında çalışan personel daha fazla maaş aalmaktadır.Bu,banka personeli içinde geçerli olmaktadır. Bankaların satış kadrolarında çalışan personel daha fazla maaş almakta ve özellikle deneyim sahibi olduktan sonra farklı bir bankada yüksek ücretlerde iş bulabilmektedir. Bu kişiler ortalama olarak 5.000 liraya kadar varan miktarlarda iş bulabilmektedirler.

Bankaların ücret politikaları birbirinden farklılık arzetmektedir.Kimi banka insan öğesini ön planda tutarak lise mezunu personeli istihdam etme yönünde çekinceli davranmazken kimi banka çıtayı daha yüksek tutar ve ücret politikası da buna göre şekillenir .Bankacı maaşları deneyim ile doğru orantıda ilerlemekte bankada çalışılan pozisyon ise bir başka belirleyici özellik olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ