En ucuz kasko yapan 10 kasko şirketi

Aracın çalınma, çalınmaya teşebbüs, yanma ve çarpma gibi risklere karşı güvence altına alınmasına kasko adı verilmektedir. Kasko ile oluşabilecek tüm bu riskler sigorta yaptırılan şirkete devredilmekte olup tüm maliyet unsurları sigorta şirketince karşılanır.

Kasko ana hatları ile aracın görebileceği her türlü zararı karşılamayı taahhüt eden bir sözleşme metni olmakla birlikte zararın farklı bazı kaynaklardan gelişi ek sözleşme yapılmasını gerektirir. Örneğin deprem, sel ve su baskını gibi risklerin oluşturabileceği zararlar da kasko teminatının içine alınmak isteniyorsa o zaman ana sözleşmeye bağlı ek sözleşmenin yapılması gerekir.

Aracın kasko bedeli nasıl belirlenir?

Kasko yapılacak olan aracın bedeli üretim yılı, marka ve model gibi özellikleri de dikkate alınarak Türkiye sigorta ve reasürans şirketleri birliği tarafından belirlenir. Araçta yer alan sesli veya görüntülü cihazlar ile klima ve radyo gibi eklentiler için kasko hesaplaması da ayrıca yapılır.

Kasko şirketi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Kasko şirketinizin aracın karşılaşabileceği riskleri karşılar özellikte olmasının yanısıra yol yardım hizmeti, peşin ödemelerde indirim imkanı,anlaşmalı servislerde indirim hakkı, hasarsızlık indirimi, can kurtaran hizmeti, yanlış akaryakıt dolum teminatı gibi konularda karşılaşılacak maliyetleri üstlenecek yapıda olması gerekir

En uygun kasko şirketleri hangileridir?

Hisar Sigorta, Anadolu Hayat Emeklilik, Axa Sigorta, Aksigorta, Anadolu Sigorta, Aviva Sigorta, Allianz Sigorta, Ergo Sigorta, Generali Sigorta, Güneş Sigorta.

Araç plakasından aracın kasko sorgulaması yapılabilir mi?

Tramer üzerinden aracın kasko ve trafik sigortası sorgusu yapılabilir. Tramer ,hazine müsteşarlığına bağlı bir birimdir. Online çalıştığı için kasko ve trafik sigorta bilgileri sisteme hemen yansır. Siz veya trafik polisi ruhsata ait bilgileri girdiğinde bu sistem üzerinden aracın kasko sorgulamasını anında yapabilecektir.

Kasko, aracın kaza veya karşılaşılabilecek diğer olumsuzluklara karşı zarar tazminini garantileyen bir sistemdir. Araca ait kasko bedeli hesaplamasında Kasko yaptıracağınız aracın spor araç oluşu, yedek parça değeri ile kaza kaydı  gibi etmenler etkilidir .Aynı zamanda aracın kullanılacağı ildeki trafik yoğunluğu da kasko değerine etki eder özelliktedir. Bazı sigorta şirketleri kişisel özelliklerden yaş ve mesleki pozisyonu da kasko değer ölçümünde dikkate almaktadır. Kasko yaptırırken sigorta şirketinin en iyi fiyat teklifini vermesi önemlidir fakat karşılaşılabilecek risklerin poliçe ile teminat altına alınmış olması daha dikkate değer bir durumdur

Bir önceki yazımız olan Varlık Fonu Nedir? Nasıl Kuruldu? Amacı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ