En Uygun Faizli Kredi Nasıl Bulunur

Bankaların farklı kredi türlerinde uyguladığı seçenekler değişiklik gösterir. Kredilerin faiz oranı, vade seçenekleri ve dosya masrafları birbirinden farklıdır. Bu bakımdan kredi başvurusu yapmadan önce en uygun kredi seçeneğini sunan bankaları tespit etmek gerekir. En uygun faizli kredi nasıl bulunur diye soran kişiler için öncelikle bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak gerekiyor. Bankalar arasında faiz konusunda elbette geniş uçurumlar göremiyoruz. Ancak kredinin tutarı yükseldikçe, ufacık bir faiz farkının önemi bile oldukça fazla oluyor. Bu bakımdan ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi türlerinde bankalara göre faiz karşılaştırması yapmak gerekiyor. Bu konuda devlet bankaları genel olarak faiz piyasasının altına düşmezken, bazı özel bankalar faiz oranlarını daha düşük tutabiliyor.

Kredilerde Vade Seçeneği

Sizler için en uygun krediyi belirleyecek önemli bir etken de krediye uygulanacak vade seçeneğidir. Burada banka vadeleri 3 aydan başlayıp kredinin türüne göre 48 aya kadar çıkabiliyor. Kişiler genellikle vadelerin uzun olmasını ister ancak vade seçeneğinin uzun olmasının toplam tutarı arttıracağını da unutmamak gerekiyor. Bu bakımdan gelir durumunuzla doğru orantılı olarak en uygun vade seçeneğine karar vermek gerekir. Gelir durumunuz çok yüksek değilse, vade seçeneğini geniş tutun. Bu sayede aylık ödeyeceğiniz tutar düşük olur. Ancak gelir durumu iyi olan kişiler vadeleri kısa tutarak toplam geri ödeme tutarının da düşük olmasını sağlayabilir.

Faizsiz Kredi Çekebilmek Mümkün mü?

Kredilere olan taleplerin fazla olması, faizsiz kredi gibi çeşitli imkanların da doğmasına sebep olmuştur. Bankacılık piyasasında müşteriler belirli şartlar dahilinde faizsiz kredi ödeyebilir. Faizsiz kredileri en çok Katılım Bankalarının kullandırdığını görmekteyiz. Bunun dışında devlet destekli olarak KOSGEB gibi kurumlar üzerinden kullandırılan faizsiz krediler de mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Emekliyim, Kredi Alabilir miyim? başlıklı makalemizde emekli kredisi, emekliyim kredi alabilir miyim? ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ