En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankadan Alınır?

Ev almak ya da ev değiştirmek isteyen ve vatandaşlar için birikiminin üstünde beğenilen bir ev var ise bankalardan konut kredisi çekmek uygun bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Bunun için de en fazla vade ve en az faiz uygulayan bankaları araştırıp öyle işe koyulmak gerekmektedir eğer en uygun konut kredisi hangi bankadan alınır? sorusunu internet üzerinden aranır ise çıkan sonuçları değerlendirmek daha kolay olacaktır.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, birçok banka tarafından ev satın almak isteyen vatandaşlara evin teminatını sağlamak amacı ile verdiği bir kredi türü olarak bilinmektedir. Bankalar tarafından belirlenen konut kredisi bilindiği üzere sabit faizli olarak bilinmektedir. Ödeme vadesi ise bankadan bankaya değişmek ile birlikte genellik ile 5 – 30 yıl arasında değişmektedir.

Konut Kredisine Başvurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Konut kredisine başvurmak için gerekli bir kaç belge bulunmaktadır. Bu belgeleri temin etmeden herhangi bir bankaya konut kredisi başvurusu yapılamamaktadır. Başvuru için gerekli belgeler birçok banka için şu şekildedir;

 1. Satın alınacak konutun fotokopisi
 2. Satın alınacak konutun kat mülkiyeti tapusu ya da kat irtifakı tapusu
 3. Satın alacak ve başvuran kişinin kimlik belgesi
 4. Satın alacak kişinin güncel tarihli kendi üzerine kayıtlı herhangi bir fatura
 5. Kişinin gelir belgesi ya da maaş bordrosu
 6. Bankanın konut kredisi başvuru formu

Bu belgeler tamamlandıktan sonra başvuru gerçekleşmiş olmak ile beraber aynı zamanda da konut kredisi bu süreç sonunda yapılan incelemelerin sonucunda alınmış olacaktır.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar?

Öncelikli olarak konut kredisi alabilmek için kredi notunu öğrenmek gereklidir. Kredi notu 1 ila 1900 puan arasında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme aralıklarında;

 • 1 ve 699 puan, en riskli
 • 700 ve 1090 puan, orta riskli
 • 1100 ve 1499 puan, az riskli
 • 1500 ve 1699 puan, iyi
 • 1700 ve 1900 puan, çok iyi

şeklinde bir puanlama grubuna sahiptir. İyi ve çok iyi değerlendirme puanına sahip olanlar gerekli şartı sağlamış olan vatandaşlardır. Sorunsuz bir şekilde konut kredisi için başvurabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir? başlıklı makalemizde Faiz Oranları, ihtiyaç kredisi ve İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ