En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

Finansal hayatı aktif olan herkesin merak edip takip ettiği kredi notu kredi kayıt bürosu tarafından özel hesaplama metoduyla puan haline getirilerek kişinin kendisine veya başkasına talep etmesi halinde verilir. Kredi kayıt bürosu tarafından risk merkezinden alınan bilgilerin güncellenmesi ile son finansal durum en gerçek haliyle görülür. Kredi notu 1 ila 1900 aralığında yer alan puan sistemi ile çalışır ve kişinin notu bu iki rakam arasında yer alarak kişisel kredi puanı ortaya çıkar.

Kredi notu kişinin kendisine veya istemesi halinde bir başkasına da verilebilen bir bilgidir. Bir başkasına ait olarak verilen kredi notu bilgisi şahsın izni olmadan karşı tarafa verilemez. Bir başkasına ait kredi notu, kredi kayıt bürosu tarafından talep edilen kişiye verilirken telefona onay mesajı gelir. Eğer bu mesaja evet şeklinde bir cevap verilirse kredi notu bilgisi karşı tarafa kredi kayıt bürosu tarafından iletilir. Günümüzde kredi notu bilgisi pekçok sektör tarafından talep edilen  bir bilgidir. Bunlar arasında araba kiralama, emlak sektörü, gsm operatörleri ve en çok bankalar tarafından talep edilmektedir. Giderek daha çok sektör tarafından aranan  bir bilgi haline gelen kredi notu bu öneminden dolayı ne kadar yüksek olursa sektörel ve finansal anlamda kazanç sağlanmış olur .

Kredi notu ile ilgili değerlendirme alınan puan üzerinden nasıl yapılır?

  • 1 – 700
  • 700 – 900
  • 900 – 1500
  • 1500 – 1700
  • 1700 – 1900

Puan aralıkları şeklinde bir sıralama yapılıp risk değerlendirmesinde bulunulur. Bu puan sıralamasında 1 ila 900  puan seviyesinde olanlar  riskli grupta yer alarak kötü not değerlendirmesinde bulunulur.900 ila 1500 aralığında yer alanlar orta puan grubunda yer alırlar ve kredi alabilme ihtimalleri daha olasıdır.1500 ila 1900 aralığında yer alanların bankalar tarafından olumlu değerlendirilmeleri ve daha az prosedür ile anında kredi başvurusu yaparak onay almaları yüksek ihtimaldir.

Kredi notu değerlendirmesi kötü olan biri bu aşamada ne yapabilir?

Kredi notu düşük olan yani 1 ila 900 aralığında yer alanların ödeme düzensizliklerini çözüme kavuşturmak için ilk olarak eski dönem borçlarını sıfırlamaları ve bankalarla olan ilişkileri yeniden geliştirebilmek için vadeli ve vadesiz hesaplar, kredi ve kredi kartı ürünleri, fatura ödemelerini düzen içinde yapmalıdırlar.

Kredi notu 1 ve 1900 aralığında yer alan bir puanlama sistemi ile çalışır ve bu puan sisteminde 1500’den sonra kalan kısım iyi ve çok iyi puan olarak değerlendirilir. Bu puana sahip olan kişilerin bankalardan kredi onayı alma ihtimali yüksektir ve anında kredi başvuruları onaylanarak hesaplarına yatar. Kredi notu 1900 puan seviyesine ne kadar yakınsa bu bahsedilen ayrıcalıklı duruma sahip olup olma ihtimali o kadar yükselerek nakdi sıkıntı kısa süre içinde çözüme kavuşur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme Garanti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ