Engelli Araç Alımı 2016

Ötv ve motorlu araçlar ile ilgili yapılan indirimler alınan taşıtın maliyetini oldukça düşürmüş engelli vatandaşların yaşam kalitesini önündeki maddi engel biraz da olsa azaltılmıştır. Engelli araç alımlarındaki muafiyet engel durumunun tespiti ile orantılı  olan miktarda yapılmaktadır. Engel durumu %90’nın üzerinde olanlar ve bu miktardan az olanlara farklı muafiyet ve istisnalar uygulanmaktadır. Araçlara uygulanacak ötv muafiyeti vücut fonksiyonlarını %90 ve üzerinde kullanamayanlar için tamamı üzerinden yapılmaktadır. Yani araç alımı sırasında ötv beyannamesi verilecek fakat faturaya yansıması yapılmadan maddi kazanım sağlanacaktır. Ayrıca motorlu taşıtlar vergisi de süresiz olarak talep edilmeyecektir .

Engelli araç alımı yapacak olanlar motorlu aracın satışını yapanlardan bu aracı temin etmelidir. Alınacak olan araç engel durumu %90’ın üzerinde olanlar için herhangi bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç duymaz. Yani bu kişiler vücut engelleri nedeniyle muhtemelen araçları kendileri kullanamayacaklar ve üçüncü dereceye kadar akrabası olan biri veya özel şoför satın alınacak olan aracı kullanacaktır. Bu durumda olanlar için de h sınıfı ehliyet alma zorunluluğu kaldırılmış araç tipine göre a veya b sınıfı ehliyet alınabilmektedir. Aracı kullanacak olan kişinin iş akdi düzenlenerek işe alınmış özel şoför olması halinde trafik tescil işlemleri sırasında kayıt altına alınması gerekir. Bu durum aracın akraba olan biri tarafından kullanılması halinde de benzer şekilde gerçekleşir.

Aracın belirtilen isimler dışında kullanımı nasıl bir uygulama gerektirir?

Aracın kayıt altına alınan kişiler dışında kullanılması ötv muafiyeti olan bir aracın istismarı şeklinde düşünülerek ağır cezalar uygulanmaktadır. Aracın ödünç verilme şeklinde bir düşünce ile kullandırılması da benzeri bir uygulamayı gerektirir.

Ötv indiriminden kaç kere yararlanılabilir?

Ötv indirimi 5 yıllık bir süre için geçerli olmakta aracın bu süre zarfı içinde satılması ötv ödemenizi getirecektir.5 yıl sonunda alınacak olan yeni bir araç için de yine ötv ödeme zorunluluğu bulunmayacaktır.

Engelli araç alımları kişinin engel derecesine göre değişen farklı uygulamalara tabi olacaktır. Engel durumu %90’ın üzerinde olanlar araba için engelli arabası olacak şekilde ek tertibat yaptırmak zorunda değildir. Engel derecesi %40’tan az olanlar ise araç tertibatını yaptıktan sonra ötv indiriminden faydalanırlar. Motorlu taşıtlar vergisinden muafiyet ve ispark tarafından tahsis edilen park alanlarından ücretsiz  yararlanım engelli vatandaşlara yönelik düzenlemeler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Bugün 04.07.2016 Pazartesi Bankalar Açık mı? Ptt Açık mı? başlıklı makalemizde 04.07.2016 Pazartesi Bankalar Açık mı? ve PTT Şubeleri Bayramda Çalışmayacak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ