Engelli Araç Alımı Şartları

Engellilerin hayat şartlarının kolaylaştırılması ve yaşam kalitelerinin arttırılması adına birçok uygulama hayata geçirilmiştir. Bunlardan biri de engelliler adına alınan araçların ötv vergisinden muaf tutulmasıdır. Bu indirimden faydalanacak olanların gerekli belgelerle engellerini ispatlamaları gerekmektedir. Bu araçlar kişinin aracı kendi kullanım amacı ile veya birinci derece yakını ile üçüncü derece yakına kadar olan akrabalarının kullanımı için alınabilir. Eğer istenirse araç özel bir şoförün kullanması amacı ile de alınabilir.

Engellilerin araç alımları için gerekli olan şartlardan en önemlisi özürlülük durumunun belirlenen sınırlar içinde Yer almasıdır Bunun için kişinin %40’dan az olmamak üzere bir engele sahip olmasıdır. Özür durumu Bu seviyede olan kişiler ÖTV’den kısmen muaf tutulmakta %90 özür seviyesine ulaştığında ise ÖTV’den %100 muaf hale gelmektedirler.

Özürlü kişilerin araç kullanımlarına yönelik özel ehliyet uygulaması varmı?

Özürlülerin araç kullanımına yönelik sadece kendilerinin bu  aracı kullanması şartı aranmakta ve bu ehliyetin h sınıfı ehliyet olması gerekmektedir. Bu araçlar kişinin kullanımına yönelik olarak özel tertibatı olarak hazırlanmıştır. Kişinin sol ayağında bir engel olması durumunda ötv indiriminden kısmen faydalanıp bu aracı kendisi veya yakın bir akrabası kullanabilir. Bu aracın otomatik bir araç olma zorunluluğu bulunmaktadır. Kişi aracın kendisine ait olmaması fakat otomatik olması durumunda da yine aracı kullanabilmektedir.

Ötv indiriminden faydalanmak isteyenlerin neler yapması gerekir?

Öncelikle özür durumu %40 ve üzeri ile %90 ve üzeri olanlar için farklı uygumalar var.%40 ve üzeri olanların özür durumlarını gösterir belgeyi almış olmaları gerekir. Bu belge araç alımına yönelik olarak düzenlenmiş olup üzerinde özürlü kişinin bu özel araçları kullanmasında bir sakınca olmadığına dair ibarenin  olması gerekir.H sınıfı ehliyetin temini ile birlikte araç alımı için gerekli olan tüm şartlar yerine getirilmiş olur.%90 engele sahip olan bireyler de ötv indiriminin tamamından faydalanmanın yanısıra aracı kendi adlarına kullanacak olan yakın akraba veya şoförlerinin ismini trafik tescil işlemi sırasında bildirilmelidir.

Engelli kişilerin araç alımlarında gerekli olan şartlar yukarıda belirtildiği gibi birkaç başlıktan oluşmaktadır. Ötv indirimi, kişinin maddi açıdan kendisine yük oluşturabilecek vergi uygulamasından muaf olma sonucunu doğurarak ekonomik olarak kazanım sağlayacaktır. Bunun için en önemli kriter kişinin özürlülük durumunun istenen sınırlar içinde yer alması ve bu sınırın muafiyet miktarına etki eden kısmı kadar araç alımının ucuzlamasıdır.

Bir önceki yazımız olan Engelli Araç Alımı 2016 başlıklı makalemizde Ötv indiriminden kaç kere yararlanılabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ