Engelli Araç İndirimi Yüzde Kaç 2016

Engellilerin araç alımı ile ilgili bu yıl içinde yeni düzenlemeler yapılmış, sınırları daha çok genişletilmiş ek kanunlarla daha rahat bir hayat düzeninin sağlanması hedeflenmiştir. Bunlardan biri de engel düzeyi %90 ve üzeri olan engellilerin araca yönelik tertibatlarının olmamasına rağmen ötv indiriminden faydalanabiliyor olmalarıdır. Bu kişilerin vücutlarındaki fonksiyon kaybı nedeniyle araçlarının bir başkası tarafından kullanılacak olması da yine kendilerinin ihtiyaçları doğrultusunda kanunlaştırılarak ötv indiriminin önünde engel olmaktan çıkarılmıştır.

Araçların alımı ile ilgili yine kanunlarda belirli hükümler bulunmaktadır. Bunlardan biri de alınan aracın bu motorlu ticareti yapan birinden edinilmesidir. Vücut engeli %90 düzeyinde olan biri, araç alımı sırasında tam teşekküllü bir hastaneden aldığı sağlık kurulu raporunu da ibraz etmelidir. Hastaneler engellilere verecekleri sağlık kurulu raporlarını bu konuda çıkartılmış yönetmelik uyarınca  hazırlamak zorundadırlar .Yetkisi olan hastaneler tarafından alınan engelli raporunun aslı veya onaylı örneğini araç alımı sırasında satıcıya vermeli satıcı da bu raporla birlikte ötv beyannamesini vergi dairesine teslim etmelidir. ÖTV beyannamesi 2A numaralı ötv beyannamesi ile verecek kişiye araç satımı ile ilgili düzenlenecek faturada ötv gösterilmeyecektir. Bu durum sadece ötv istisnası uygulanmış kişiler için geçerli olacak olan bir uygulamadır.

Ötv istisnasına uğrayacak araçlarla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • 1600 cm3’ü aşmayan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar
  • Motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan ve eşya taşımaya mahsus taşıtlar
  • Motosikletler, mopedler ile yardımcı bir motoru bulunan tekerlekli taşıtlar

Bu sayılan araçlarla  ilgili alım yapacak olanlar 5 yılda bir defaya mahsus olacak  ötv indiriminden istifade edebilir.

Kendisi kullanmak amacıyla alınan araçlardaki ötv istisnası nedir?

  • Alıcı kişinin maluliyeti ve alınan araçları kullanabileceğine dair tam teşekküllü bir sağlık kurulundan alınan raporunun aslı veya noter onaylı örneği
  • Alınan aracın engel durumu ile uyumlu bir tertibatı kavuşturtulduğuna dair verilen teknik belgenin aslı veya noterden alınmış bir örneği
  • Kişinin h sınıfı bir ehliyete sahip olması. Bu durum da değişikliğe gidilmiş ve kişinin engel durumu %90’ın üzerinde olduğunda aracı kullanacak diğer kişilerin  a veya b sınıfı ehliyete sahip olması kabul edilmektedir .

Engelliler araç alımlarında engel durumlarının sağlık kurulu raporları ile tespit edilişine göre araç indirimden yararlanacaktır. Engel durumu %40’in altında olanlar ötv indiriminden kısmen%90’in üzerinde olanlar ise tamamen faydalanmaktadırlar. Motorlu taşıtlar vergisinden ise süresiz olarak muaftırlar. Kişinin engel durumunun ise herhangi bir sınırlaması yok. Yani İşitme, görme ,ortopedik veya farklı bir rahatsızlığa sahip olanlar engel durumlarının kurul kararı ile tespit edilişinden sonra bu indirimlerden faydalanabilirler. Engelliler için kabaca bir hesaplama yapacak olursak, alınacak olan arabanın 60.000 lira ve motor hacmi 1600 cc ise ötv %40 oranında uygulanacak ve araç 36.000 liraya gelecektir. Buna motorlu taşıtlar vergisinden muafiyet ile ispark gibi park hizmetlerinden ücretsiz yararlanılması da düşünüldüğünde araç alımının ne kadar ekonomik bir hale geldiği anlaşılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Engelli Araç Alımı Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Adem dedi ki:

    Peki yüzde 83 raporu olanlar yüzde kaç ötv indirimi olur

BİR YORUM YAZ