Ertelemeli Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Bankaların sunduğu ertelemeli krediler özellikle aldığı kredi ile yatırım yapma hedefinde olan yada bir iş yeri açma girişimi bulunan banka müşterilerinin sıklıkla tercih ettikleri bir özelliktir.Ertelemeli kredi kredinin bugün kullanılması ancak ödemesinin erteleme sürecinden sonra başlamasıdır.Bu erteleme süreçler özellikle nakit ihtiyacından hemen sonra geri ödeme sürecinin başlamamasını isteyen müşteriler için oldukça kullanışlıdır.

Ertelemeli kredileri bireysel banka müşterilerine sürekli sunulan alternatiflerden değildir.Çoğu banka ertelemeli kredileri kampanya kapsamında sunmaktadır.Özellikle yeni yıl  kampanyaları kapsamında “bugün kredini al yeni yılda ödemeye başla” lansmanıyla sunulan bu ertelemeli krediler , bazen de özellikle kamu bankalarında 3 aylık vadelerle ödeme düzenin oluşturulması ile düzenlenmektedir.Kamu banklarından genellikle emekli banka müşterileri faydalandıkları için maaş döönemleri 3 ayda bir geldiğinden ötürü bu yönde bir ödeme düzeni söz konusudur.Aslında ertelemeli kredi gibi düşünülmeden aylık ödemeler yerine 3 aylık vadelerle geri ödemenin yapıldığı söylenilebilir.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli krediler kampanyaları kapsamında erteleme işlemi genellikle 1 yada 3 ay arasında yapılmaktadır.Erteleme işlemi ile beraber ek vade ücreti ilk takside yada bütün taksitlere eşit olarak bölünerek yansıtılmaktadır. Ancak bu ücretlendirmeler genellik düşük meblağlarda olduğundan banka müşterileri ertelemeli krediyi bu işlem ücretine rağmen tercih etmektedirler.

Bazı dönemlerde özellikle ödemeleri düzenli olan müşterilerin yeni kredi taleplerine erteleme imkanı kampanya kapsamında olmasa dahi sunulmaktadır.Bu durumda gene işlem farkı alınarak müşterilerin vadeleri ötelenmekte ve ilk ödemeleri kredilerini kullandıkları ayın devamında değil birkaç sonra olmaktadır.

Ertelemeli krediler kampanya kapsamında olduğundan hemen hemen her banka dönemsel olarak erteleme özellikli kredi sunabilir.En çok ertelemeli kredi veren bankalar ise Garanti Bankası , Finansbank, Yapı kredi bankası , HCBS bank olarak sıralanabilir.3 ayda bir vadelendirme yapılan kamu bankaları ise Vakıf Bank , Halk Bankası ve Ziraat bankasıdır.

Erteleme işleminde bankalar vade süresini kısaltmak durumundalardır.Erteleme yapılması kredinin maksimum vade süresini arttırır.Ancak bankacılık düzenlemelerine göre özellikle bireysel krediler 36 aydan fazla vadelendirilemediği için erteleme yapılan her ay kredi ödeme ayı azalmaktadır.Örnek vermemiz gerekirse 2 aylık bir erteleme yaptıysanız ve 36 ay vade ile kredi aldıysanız kredi geri ödeme süreniz 34 ay olacaktı ve bu 2 aylık tutar eşit olarak bütün taksitlerinize dağıtılacak yada toplu halde ilk taksitinize yansıyacaktır.

2015 senesinin son çeyreğinde şuan sadece yapı kredi bankası düzenli ödeme yapan müşterilerine erteleme imkanı sunmaktadır.Maksimum erteleme süreci ise 1 aydır.  

Bu belirttiğimiz imkan ve özellikle bireysel krediler için sunulduğundan ticari kredi alınması halinde erteleme imkanları değişebilmektedir.Özellikle iş yeri açma kredilerinde krediyi kullanan kişi 3 -6 arasında bir süre sonra kazanç elde edeceği için bankalar erteleme konusundan esnek ödeme modelleri sunabilirler.

Bir önceki yazımız olan Ameliyat Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde amaliyat kredisi, amaliyat kredisi hangi bankalar veriri ve Ameliyat Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ