Eşinizin Sicil Durumu Kredinizi Nasıl Etkiler?

Bankalara yapılan konut kredisi başvurularında kişinin kendisine ait  kredi sicil geçmişi ve gelir durumu önenmlidir.Bununla beraber bankalar hane halkına ait kredi sicil geçmişini de sorgulayacaktır. Eşe ait kredi sicilinde sorun olması halinde kredi başvurusu olumlu değerlendirilmeyebilir. Konut kredileri uzun vadelere yayılan ödeme süreleri gözönüne alındığında bankanın kredinin  geri ödeme garantisini sağlamaya çalışması normal bir  durumdur.

Banka araştırmasında kredi başvurusu yapan eşin sicilinde sorun olmasa dahi diğer eşin kredi kayıt bürosundan alınan veriler ışığında bir kredi borcuna rastlanabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında belgelenebilir gelirinizden eşe ait kredi borcunun düşülmesi  sonucunda ortaya çıkan tutar krediye konu yapılabilir. Dolayısıyla ortada gelir olup belgelenebilir durumda değilse kredi başvurusu sırasında bu gelir beyanı kabul edilmez.

Satın alınacak konut ile ilgili kredi alınmasını engelleyen hususlar nelerdir?

Konutu satın alacak tarafın sicil durumu ile ilgili bir sorun yoksa satın alınacak yerin ipotekli oluşu, tamamlanmış bir yapı oluşu ,tapunun alınmasında sorun olmaması gibi faktörler banka tarafından dikkate alınacaktır .Bankaya kredi başvurusu yapan tarafın satın alacağı evin hane halkı gelirine uygun bir yapıda olmasıda banka için önemlidir

Eşlerden birine ait kredi gecikmesi varsa bu durum banka tarafından nasıl değerlendirilir?

Eşlerden birine ait kredi gecikmesinin bankalar tarafından yapılan araştırma neticesinde ortaya çıkışı olumsuz bir durum ortaya çıkartır ve bu durum da kredi başvurunuz reddedilebilir Sadece krediler değil varsa kredi kartları ile ilgili gecikme ve ödeme sorunları olumsuz kredi başvurusu değerlendirmesine neden olur.

Kredi başvurusuna konu yapılabilecek gelir miktarı ne kadar olmalı?

Kredi başvurusunu yapan kişi ve hane halkına ait gelirin diğer kredi türlerinde olduğu gibi toplam gelirin %65’lik kısmını aşmaması gerekir. Bu miktar kanunen kişinin asgari yaşam standartlarını sağlayacağı seviyedir. Kredinin ödemesinde bir aksama yaşanmaması kişilerin yaşam gereksinimlerini engelleyecek yoksunlukta kalmamaları ile de ilgilidir. Bu miktar her iki tarafın da fayda maksimizasyonu sağlayacağı bir seviyedir.

Bankalardan konut kredisi talebinde başvuru yapan kişi ile beraber evliyse eşinin kredi sicili de incelemeye tabi tutulur. Kredi geçmişi ve kredi borcu ile ilgili yapılacak sorgulamalar neticesinde olumsuz bir durum varsa kredi onayı gerçekleşmeyebilir. Kredi borcunun olması durumunda her iki tarafın toplam gelirinden kredi borcu çıkartılarak geri kalan kısmın  başvurusu yapılan kredi tutarını karşılama durumuna bakılır. Kişilerin asgari yaşam  standartlarında düşüş yaşatacak kredi kullanımı her iki taraf için de zorlayıcı olduğundan belirlenmiş oranlarda kredi kullanımı en mantıklısı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İkinci El Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ