Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi

Devlet tarafından toplumun değişik kesimlerinde yer alan kişi ve kurumlara yönelik zaman zaman faizsiz kredi ve hibe kredi uygulaması yapılıp maliyet kalemlerinde ortaya çıkan ekonomik daralma hafifletilmeye çalışılır. Bu anlamda verilen kredilerden biride esnafa 30.000 TL  faizsiz kredidir. Devletin bu krediden faydalanmak isteyenlere yönelik talep ettiği birtakım ön koşullar bulunmakta ve bu şartları yerine getirenlerin kredi başvuruları kabul edilmektedir.

Esnafın iş yerine yönelik yapmak istediği ve türlü modernizasyon ,demirbaş, makine ve teçhizat alımları bu kredi kapsamına alınmış ve oluşacak giderlerin 30.000 liraya kadar olan kısmı kredi kullanarak halledilebilmektedir. Daha önceki kredi kullanımlarında belirlenmiş olan kredi masrafları bu kredide düşürülmüş teminat olarak gösterilecek varlıklar dışında kalan masraflara yer verilmemiştir.

Bu krediden faydalanmak isteyen esnafların özellikleri nelerdir?

  • Devlet bu kredi başvurusunda bulunan esnafın kredi başvurusunda bulunduğu tarih itibariyle 3 yıllık ustalık belgesine sahip olmasını ve işletmesinin de 1 yıldan beri faaliyet halinde olduğunu belgelenmesi gerekiyor.3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamında yerine getirilmesi gereken bu husus işletmesini kurup bunu hale devam ettirmekte olan esnaf ve sanatkarlar için geçerli olmaktadır.
  • Bu krediye başvuruda bulunulduğu tarihte başka bir kamu kurumuna borçlu olunmaması gerekiyor. Bu durum özel bankalar için geçerli olmayıp kamu bankaları için geçerlidir.
  • Yine kredi başvuru tarihinde yeniden yapılandırılan kredi borcu ödemesi devam eden ve tasfiye halinde alacaklar hesabında borcu olan kişilerin kredi başvuruları bankaya olan borcu sıfırlanmadan kabul edilmez.
  • Türkiye esnaf ve sanatkarlar kredi ve kooperatifleri birliğinden kredi kullanımı yapıldıysa bu kredi için başvuruda bulunulamaz fakat özel bankalara olan borçlar bu kapsamın dışında tutulmuş ve bu krediye başvuru yapılabilmektedir.

Kredi başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Kredi başvurusu yapacak olan kişinin kosgeb ,esnaf kooperatifi ve Halkbank ‘tan hiçbir şekilde hazine yardımı almamış olması gerekir. Bu kredi başvuru sonrasında kişi eğer mesleki kuruluşa kayıtlı değilse bu kaydın kredi onayı gerçekleştikten sonra yapılması gerekir .

Bu kredi ile ilgili masraflar nelerdir?

Banka kredi kullanımı ile ilgili sizden birtakım teminatlar isteyecektir.Bunlar,;gayrimenkulün ipotek edilmesi, kefil teminatı ve araç rehni şeklindedir. Gayrimenkul ipoteği sözkonusu ise, ekspertiz ücreti, komisyon ücreti, tapuya ödenecek ipotek masrafı olacaktır. Ekspertiz ücreti;450 TL,ipotek masrafı 250 TL, Komisyon ücreti her yıl sonunda 500 TL olacaktır. Bunların dışında 300 TL’lik borç bittiğinde geri ödenecek olan bloke tutar, kooperatifte kredi kullanımı yapıldıysa 100 TL’lik ortaklık payı,1 yıllık 500 TL’lik komisyon ücreti ve son olarak ta hayat sigortası primi olan ve miktarı 360 TL’yi bulabilecek olan tutardır.

Esnafa yönelik devlet tarafından verilen kredi 30.000 TL’ye kadar olan ve %100 faiz indirimi uygulanarak verilen bir kredidir. Krediye ait masraflar da bulunmakta ve ortalama  5 yıllık kullanılan bir kredinin maliyeti 3.600 TL olacaktır. Krediye başvuru koşulları için belirli şartlar belirlenmiş ve bu şartları taşıyanların kredi  başvuruları kabul edilmektedir. Devlet eliyle belirli masrafların karşılanmasına yönelik verilen bu kredi ile esnaf işini yürütme aşamasında ekonomik rahatlama sağlayacak ve faiz ödemeden kaynak temini elde edebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Terör Mağdurlarına Faizsiz Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ