Euro 4 TL olur mu?

Avrupa birliği para birimi olan ve uluslararası düzeyde de konvertibl para olma özelliği ile  gelişmekte olan ülkelerde de o ülke parasına göre değerli olan euro, ülke içi ve dışında gerçekleşen hadiselerden etkilenerek belli puan seviyelerinde kalır. Şu sıralar 1 Euro’nun değeri 3.23 TL’dir. Bu seviyenin 4 TL civarına gelmesi Tüm dünya koşulları ve Türkiye içinde gerçekleşecek siyasi, ekonomik, uluslararası ilişkiler, kredi notu gibi pekçok konudan etkilenerek oluşacaktır.

Dünya koşullarıyla kastedilen, Avrupa birliği para politikaları ,fed faiz politikaları, çin’in dünya ekonomisi üzerindeki küçülme yönlü etkisi, Rusya ile süren gerginliğin ekonomi üzerinde yarattığı baskı, terör hadiseleri gibi pekçok faktörde meydana gelecek değişiklik Euro’nun değerinde oynamalara neden olacaktır .2014 yılına kadar küresel anlamda bol likidite uygulaması son bulmuş ve bu tarihten sonra da euro, TL karşısında değerlenmeye başlamıştır. Ekonomide her zaman için geçerli kural olan arz ve talep dengesi bu tarih itibariyle değişen politikadan ötürü bozulmuş ve TL değer kaybına uğramaya başlamıştır.

Gelecek dönemlerde Euro’da olumsuz gidişat nasıl gerçekleşebilir?

Bu konuda olumsuz bir senaryo ortaya koyacak olursak olacaklar birden çok faktörün etkisinde olacaktır. Bunlardan ilki ,Euro’daki artışa sebep olacak olumsuz verilerin biraraya gelmesidir. Şu sıralar Rusya ile yaşanan kriz en çok ekonomik gidişatı etkilemiş ve bu durum Türkiye ekonomisinin cari açığı üzerinde etkisini göstermiştir. Bu durumun artarak devam etmesi euro üzerinde de baskı ortaya çıkaracaktır. Bununla beraber fed ’in faiz artırım politikaları ülke içinden sermaye çıkışına neden olarak Euro’nun seyrine etki edecektir. Bilindiği gibi TL’nin döviz karşısında en çok değer kaybı sıcak para çıkışı dönemlerinde olmaktadır .Yine Avrupa birliğinin Türkiye hakkında vereceği kötü kredi notu da TL’yi euro karşısında değer kaybına uğratacaktır. Bunlarla birlikte, mülteci sorunu,terör,avrupa birliği merkez bankasının genişlemeci para politikasını terk etmesi de olumsuz gidişe sebep olur.

Euro’da düşüşün yaşanması hangi sebepler ortaya çıkarsa gerçekleşir?

Euro’da düşüşün yaşanabilmesi için iç ve dış etkenlerin olumlu bir seyirde ilerlemesi gerekir. Ülke içinde geçerli olan enflasyon rakamlarında düşüş olması ve buna bağlı uygulanacak para politikalarıyla Euro’da düşüş gerçekleşebilir.Fed’in faiz artırımının Euro’da olumsuz bir gidişe sebep olması, Rusya ile olan ilişkilerin düzelerek ekonomi üzerinde olumlu yansımalarının olması, Türkiye’nin kredi notunun iyi olması Euro’nun aşağı seviyelere inmesine neden olabilir.

Euro’daki gidişatın 4 seviyelerine gelmesi ülke içi ve dışı pek çok faktörün etkisi altında kalarak oluşabilir. Fakat Euro’nun özellikle 3.50 seviyelerini görmesi T.C merkez bankasının devreye girerek faiz arttırımı yapmasına neden olacaktır .Zira bu seviye kritik seviyedir ve para politikası uygulanarak aşılmaya çalışılacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kira Beyannamesinde İndirilecek Giderler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ