Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

Türkiye de bugün faaliyet gösteren her banka müşterilerine kredi vermektedir. Kredi almak için bir yerde çalışan olmak zorunda değilsiniz. Emekliler, öğrenciler ve ev hanımları da artık bankaların kredi imkânlarından yararlanabiliyor.

Günümüzde her ne kadar çalışmayan kişilere kredi veren bankalar ifadesi kullanılsa da bugün bankalar çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan kişileri ‘’ gelir belgesi olmayan tüketiciler şeklinde tanımlamaktadır. Bu durumda bankalara yapacağınız kredi başvuruları da ihtiyaç kredisi adı altında gerçekleşmektedir. Peki, ev hanımlarına kredi çekebilmeleri için nasıl önerilerde bulunabiliriz, bu yazımızda sizlere bundan bahsedeceğim.

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

  • En temel sorulardan biri ev hanımlarının kredi alıp alamayacağıdır. Çünkü Türkiye de herhangi bir sebepten dolayı çalışmayan kadın sayısı oldukça fazladır. Nakit sıkıntısı olan ev hanımları da kredi çekme ihtiyacı duymaktadır.
  • Evet, ev hanımları da kredi çekebilir. Ancak bankaya başvuru yapan ev hanımları tüketici olarak göründüğü için çekecekleri kredinin adı ihtiyaç kredisidir.
  • Bu hususta düşünülmesi gereken ilk soru ev hanımlarının kredi çekmek için başvuru yapmadan önce hangi kriterlere dikkat etmesi gerektiğidir. Şimdi gelin birlikte ev hanımlarının kredi çekmeden önce dikkat etmesi gereken kriterlere göz atalım.

Ev Hanımlarının Kredi Alabilmeleri İçin Yapması Gerekenler

  • Sizler bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman, bankanın gözünde ev hanımı olarak değil çalışmayan tüketici olarak gözüküyorsunuz.
  • Kredi başvurusu yaparken ister çalışan biri olun, isterseniz çalışan biri olmayın ancak bankaların ilk değerlendirdiği kriter kredi notunuz olacaktır.
  • Bankaya yaptığınız kredi başvurusunda banka sizin kredi notunuza bakacak ve yeterliliği doğrultusunda size kredi verecektir.
  • Bu nedenle kredi notunuzu mutlaka yüksek tutmalısınız. Eğer daha önce hiçbir bankayla çalışmadıysanız mutlaka bir kredi notu oluşturmaya özen göstermelisiniz.
  • Ek gelir ev hanımlarının kredi çekmesinden önemli kriter. Herhangi bir kira geliriniz varsa ya da evinizde serbest çalışarak ek gelir elde ediyorsanız bankalar bunu göz önünde bulunduracaktır.
  • Tüketiciler tarafından tercih edilmeyen diğer yollardan biri de ipotek etme yolu. Ev hanımıysanız ev acil kredi çekmek istiyorsanız bu mallarınızdan birini ipotek ettirebilirsiniz.
  • Anne ya da babanızdan kalma bir emekli aylığınız varsa bu durum sizin avantajınız olacaktır. Bankalar kredi başvurunuza daha olumlu bakacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kanal İstanbul Güzergâhı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ