Ev Kredisi Başvurusu Faiz Oranları

Konut kredileri miktar olarak diğer tüm kredi türlerinden daha üst seviyelerdedir. Bu da kredilerdeki başvuru sürecini biraz daha uzatır. Ev kredisi başvurusu faiz oranları devlet kontrolünde tutulur ve yıllara göre dalgalanma gösterir. Kredinin tutarı ve vade seçenekleri faiz oranlarını doğrudan etkileyebiliyor. Bankalara göre uygulanan kredi seçenekleri değişebiliyor. Güncel olarak bakıldığı zaman en düşük konut kredisi faizi %0.88’dir. Uygulanan seçeneklere göre bu faiz oranı %1,25’e kadar çıkabiliyor.

Ev Kredisi Vadeleri Ne Kadar?

Konut kredilerinde uygulanan vadeler oldukça geniş bir zamana yayılabiliyor. Bankalar 240 aya kadar vade seçeneği uygulayabiliyor. Ancak her bankanın 240 ay vade seçeneğini uygulamadığından bahsedebiliriz. Bazı bankalarda yalnızca 120 aya kadar vade yapılabiliyor. Ayrıca vadelerin artmasının, kredinin faiz oranını yükselteceğini de unutmamak gerekiyor.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredisi başvuru süreçleri genel olarak banka şubeleri üzerinden yapılır. Başvuruyu cepten ya da internetten yapmanız durumunda bile bankaya giderek belirli belgeleri teslim etmeniz gerekiyor. Tüm başvuru süreçlerini internetten yaparak konut kredisi kullanmanız oldukça zordur. Zira yüz yüze ilişkilerde sağlam teminatlarla bankanın karşısına çıkmanız, krediyi almanızı daha da kolaylaştırır. Başvuru için öncelikle gerekli bazı belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Bu belgeleri bankaya sunduğunuz zaman başvuru alınır ve gerekli değerlendirme banka tarafından yapılır.

Konut Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

Konut kredisi başvurusu yapmaya giderken öncelikle kimliğinizi yanınızda bulundurun. Sonrasında çalışma şeklinize göre maaş bordrosunu temin edin. Şayet emekli iseniz, maaşın yattığı hesap cüzdanını bankaya vermeniz yeterli olacaktır. Konut kredilerindeki en önemli belge ise, satın alınacak eve dair tapu belgesidir. Tapunun fotokopisini diğer evraklarla birlikte bankaya vermeniz istenir. Son olarak şubeden alacağınız kredi başvuru formunu da doldurarak bankaya verin. Bu belgeler temel olarak konut kredisi başvuruları için yeterlidir. Ancak banka geri ödeme konusunda emin olmazsa, bazı ek evrakları da temin etmenizi isteyebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Ne Zaman Onaylanır? başlıklı makalemizde banka, kredi ve kredi başvurusu ne zaman onaylanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ