Ev Kredisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Ev kredileri miktar olarak diğer tüm kredi türlerinden daha fazla olduğu için, geri ödemesi daha zor olabiliyor. Özellikle doğru planlama yapılmadığı zaman geri ödemede büyük sorunlar yaşanabilir. Geri ödemelerin aksaması durumunda kişilerin toplam geri ödemesi gereken tutar oldukça birikecektir. Bu tarz durumlarda borcun geri ödenebilmesi için bankaların sunduğu en büyük imkân, kredi borç yapılandırmalarıdır. ‘Ev kredisi borç yapılandırması nasıl yapılır?‘ sorusunu yönelten banka müşterileri için, borç yapılandırma kurallarından bahsedebiliriz.

Ev Kredisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırmaları için tüm taleplerin doğrudan banka şubeleri üzerinden yapılması gerekir. Bu süreçte internetten ya da çağrı merkezlerinden yapılandırma talebi yapabilmek mümkün olmuyor. Şubelerde direkt olarak müşteri temsilcileri ile yüz yüze görüşerek geri ödeme konusunda ikna edici davranmak gerekiyor. Şayet müşteri temsilcisi sizlere geri ödeme konusunda güvenilirse, borçlarınız yapılandırılabilir. Elbette bu aşamada kişilerin taşıması gereken belirli şartlar da olacaktır. Bu şartları taşımayan hiçbir kişinin borç yapılandırma talebi dikkate alınmaz.

Ev Kredisi İçin Borç Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Ödenmeyen konut kredisi borçlarını yapılandırmak isteyen bir kişinin öncelikle kredi sicilinde bir bozukluk olmaması gerekiyor. Borç yapılandırma taleplerinde kimlik numaranız üzerinden bir kimlik sorgulaması yapılır. Kredi notunuzun düşük olması, kara listede olmanız ya da bankalardan herhangi bir şekilde kırmızı kalem yemeniz durumunda borç yapılandırma talebiniz dikkate alınmaz. Çünkü; kredi sicili bozuk olan kişiler borcunu geri ödeme taraftarı olmayan kişilerdir. Bankalar bu kişilere yapılandırma çıkararak bu süreci uzatmak istemez. Bu kişiler borcunu tek seferde ödemediği zaman haklarında icra kararı çıkarılır.

Ev Kredisi Yapılandırma Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan borçlarda uygulanan gecikme faizleri her zaman için daha fazladır. Yani sırf borcunuzu ertelemek için kredi yapılandırması talebinde bulunmamanız gerekiyor. Zira bu borcu ödemediğiniz zaman borcunuz daha da katlanacaktır. Ayrıca borcunu ödemeyen kişiler için normal kredi yaptırımları uygulamaya sokulur. Bu kişiler hakkında doğrudan yasal takip başlatılır. Yasal takiplerde avukatların taleplerine 1 hafta süre içerisinde yanıt vermeyen kişiler hakkında haciz işlemi başlatılır.

Bir önceki yazımız olan Destek Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde destek, Destek Kredisi ve Destek Kredisi Nasıl Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ