Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?

Hayat standartlarını daha iyi ve yaşanabilir hale getirmek için devlet yeni adımlar ve projeler geliştiriyor.

Bunlardan, evlenecek çiftlere yönelik yapılacak devlet destekli evlilik yardımının bazı ön şartları bulunmaktadır.

  • TC vatandaşı olmak
  • 27 yaşını doldurmamış olmak
  • İlk evliliği yapıyor olmak
  • Bir çeyiz hesabı açılıp bu hesaba 3 yıl süre ile para yatırmak ve bu sürenin sonunda da devlet tarafından paranın en fazla %20’si kadar yardımın azami 5000 lirayı geçmemek şartıyla devlet tarafından hesaba yatırılması

Evlenecek olanları teşvik edecek uygulamalar

Evlenmiş olan çiftler bu şartların yerine getirilmesinin ardından 5411 sayılı kanuna tabi bankalarda gönüllü katılıma dayalı açılacak türk lirası cinsinden hesaba, devlet tarafından yatırılmasının ardından ilgili bankaya giderek bu yardımdan  faydalanabilirler.

5000 liralık yardımın her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılıp  3 katına kadar çıkartılmasına da bakanlar kurulu yetkilidir. Hesabınızda 30-35000 civarında bir birikim gerçekleştiyse azami tutar olan 5000 liralık yardımı alabilirsiniz. Bu yardımdan faydalanabilmek için erkek yada bayan olmak gibi bir zorunluluk ta bulunmuyor. Bu hesaba devlet yardımına konu olan miktarın bir yıllık asgari ücrete isabet eden tutarı hiçbir şekilde nafaka borçları hariç olmak üzere haczedilemez,rehnedilemez,iflasa dahil edilemez. Ayrıca yine devlet eliyle yapılan bir başka yardım türüde yetim kız çocuklarına yapılan evlilik yardımıdır. Halk arasındaki adıyla çeyiz yardımı da denilen ve sadece yetim kız çocuklarının faydalandırıldığı  bir yardım türüdür. Bunu için de bazı şartları taşımanı gerekmekte

Eğer;

  • Ölüm gelir aylığı alıyorsanız
  • Bu aylığı alırken evleniyorsanız
  • Çalışmıyor ve kız çocuğu iseniz

başvurunuzu yapabilir ve bu destekten faydalanabilirsiniz. Bu yardımın miktarı en son alınan aylık miktarının 24 katıdır. Yani 800 lira alıyorsanız 800×24=19.200 tl’si olacaktır. Yetim aylığı almakta olan kişi evliliğin gerçekleşmesi ile birlikte aylığı kesilecektir. Bu yardım devlet tarafından iki yıla tekabül eden bir süre kişiye evlilik yardımı olarak toplu olarak verilmektedir. Kişi bu iki yıl bitmeden boşanırsa o zaman sürenin dolması beklenir ve bitiminde de tekrar yetim aylığını almaya devam edebilir. Bu yardım için ilk evlilik olması gibi bir şartta bulunmamaktadır. İstenirse ikinci evliliğinde bu başvuruyu yapılabilir.

Devletin sosyal devlet olma anlayışının bir gereği de toplum içerisinde kişilerin hayat standartlarını belli bir noktaya getirmelerine yardımcı olmaktır. Bu bazen koşulsuz yardım bazen uygun seçenekli kredi olarak tezahür eder. Amaç her zaman kişileri devletin koruyucu şemsiyesi altında toplamaktır.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Yardımı Kimler Alabilir? başlıklı makalemizde evlilik yardımı ve evlilik yardımı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ