Faizsiz Kredi Veren Banka Varmı?

 

Özellikle muhafazakar kesimden olan banka müşterileri faizi dinsel sebeplerle kullanmak istemediklerinden faizsiz kredilere yönelmektedirler.Bankalar kredi kullandırımlarında kazancı kredilerin faizlerinden elde ettiklerinden günümüzde faiz olmayan kredi sayısı oldukça az olmakla beraber bu ürünler bankacılık literatüründe kredi olarak değil finansman olarak adlandırılırlar.

Faizsiz kredi denildiğinde bir çok banka müşterisinin aklına alınan paranın üzerinde ek bir miktar eklenmeden aynı tutarın ödenmesi işlemi gelmektedir.Ancak bu şekilde olan krediler sadece devlet tarafından verilen özel krediler olabilir.Örnek vermemiz gerekirse yeni evlenen kişilere evlilik yardımı altında sunulan faizsiz evlilik kredini gösterebiliriz.Özel bankalar ve devlet bankalarının sundukları kredilerin hepsi faiz eklenerek geri ödenmektedir.

Son dönemde faizsiz bankacılık adı altında sıkça tercih edilen katılım bankalarının kredi kullandırma yöntemi  ise al sat üzerine kurulu bir sistemdir.Faizler bankalara ve döneme göre değişkenlik gösterebilirken katılım bankalarından alınan finansmanlarda bu yönde bir durum söz konusu değildir.Ufak bir örnekle açıklamamız gerekirse bir bankadan 10 bin TL’lik kredi aldığınızda bu krediyi kullandığınız süreçte ana ödemeniz faizler ile beraber 12 bin 500 TL olabilir ancak kredi kullanım sözleşmesinde faizlerin değişme hakkı tamamen bankaya saklıdır.Herhangi bir finansal kriz durumunda banka bu faiz oranları değiştirme hakkını saklı tuttuğundan kişi kredisinin vadesi bitene kadar aynı faiz oranından faydalanıp faydalanamayacağından tamamen emin olamaz.

Finansman sağlayan katılım bankaları ise kredi kullanım olarak bilinen finansman sağlama işleminde talepte bulunan müşterilerine nakit bir para verimi gerçekleştirmezler.Kredi her ne için alınmak isteniliyorsa bu ürün yada hizmetin tutarını gösteren bir ön fatura ile bankaya başvurulduğunda katılım bankası bu ürünü müşteri adına satın alır.Bu satın alma işlemi sonrasında önceden belirlenmiş ve hiçbir koşulda değişiklik yaşanmayacak bir kar marjı eklenilerek ürün müşteriye satılır ve ödemesi taksit taksit bankaya yapılır.Bu aşamada banka satan müşteri ise alan konumu da olduğu için bir ticaretten bahsedilebilir. Ticarette faiz olmadığından bu işleme bir diğer açıdan bakıldığında faizsiz kredi denilmesi mümkündür. Her ne kadar nakit bir para akışı dönmese bile banka müşterisi almak istediği ürün yada hizmeti almış banka ise müşterisine gerekli finansmanı sunmuştur.

Önceden bahsettiğimiz faizsiz evlilik kredileri vb ise devlet tarafından tamamen faizsiz olarak sunulan kredilerdir. Bu tarz kredileri her talep eden kişi kullanamaz belli koşulları bulunur .Koşullar karşılandığında devlet tarafından verilen bu kredi üzerine ekleme yapılmadan ana paranın taksitlendirilmesi ile geri ödenmetedir.

Faizlerin müşteriler tarafından çok tepki çekmesine bağlı olarak bazı bankalar düşük miktarlardaki nakit kredileri kredi kartlarına mensuben faizsiz olarak sunarlar.Genellikle faizsiz hazır kredi olarak adlandırılan bu hizmetlerde banka müşterileri maksimum 5 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir ve bu 5 bin TL’yi üzerine faiz eklemesi yapılmadan taksit taksit bankaya öder.Bu gibi kampanyalarda ki vadeler genellikle 12 ayla kısıtlıdır.

Faizsiz olarak kredi kullanma isteğindeyseniz öncelikle katılım bankaları ile görüşerek ilerlemenizi öneririz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Nasıl Kredi Çekerim? başlıklı makalemizde kredi alamıyorum nasıl alırım ve kredi çekme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ