Finansal Danışman Maaşları

Aslında yüksek risk ve yatırım gerektiren işlerde yatırım yapmak isteyen yatırımcıya danışmanlık etmek, öngörüleri doğrultusunda mali çözümler sağlayan finansal danışmanlar Türkiye şartlarında daha farklı alanlarda hizmet vermektedir. Kredi kartı satışları, sigorta satışları, bireysel emeklilik ve hayat sigortası gibi ürünlerin satışını yapan kişiler finansal danışman olarak anılabilmektedir.

Aslında, finansal danışman ünvanı alacak birinin devlet tarafından yapılan özel bir sınavdan sonra alacağı bir sertifika ile mesleği yapabilme hakkı bulunabilecekken bankalar ve bazı özel şirketler bahsi geçen ürün satışlarını finansal danışman olarak isimlendirdikleri bu kişilere yaptırmaktadırlar.

İyi bir finansal danışmanın özellikleri nelerdir?

İyi bir dinleyici
işiyle ilgili ön  hazırlık yapan
satış yaptığı ürüne hâkim
Not alma disiplini olan
Karşısındakinin değerlerini anlayabilen
Net ve dürüst olabilen
Rekabet anlayışı düzgün
Müşteri ile birlikte çalışabilen
Büyük düşünme yeteneğine sahip

İyi bir finansal danışman tüm bu sözü geçen özelliklerin içinde ikna kabiliyeti yüksek biri oluşu ile öne çıkar ve bunu diğer vasıfları ile birleştirerek ürün satışı gerçekleştirir. Finansal danışman maaşları 1500-2000 tl arasında olup iş konusunda gösterdiği performansa göre zaman içinde artarak belki bir banka müfettişinin aldığı maaşa eşdeğer hale gelebilmektedir.

Finans danışmanları başka hangi konularda hizmet verebilir?

İş yapılan firmanın finans ekibine finans yönetimi konusunda eğitim ve destek vermekte, bankalarla kredi görüşmeleri yapmadan önce firmanın kısa ve uzun vadede ne tür bir finansman ihtiyacı olduğunu belirleyerek öngörüde bulunulur. Bu sayede firma karşısına çıkan sürpriz gelişmelere karşı hazırlıklı olup finansal durumunu buna göre önceden şekillendirme imkanı bulur. Örneğin kurlar,maliyetler,alacak ve borçların tahsil süreleri ile şirket büyüme oranı gibi rakamlar hakkında finansal danışmanlar sayesinde bilgi edinme şansına sahip olunur.

Finansal danışmanlar iş yapılan firmanın kredibilitesini arttırarak ,kredi ve yatırım yönetimi ile finansal faaliyetlerin analizini yaparak gelecek dönemde daha verimli bir yapı oluşmasına fırsat vermektedirler. Bunu yanında sigorta, bireysel emeklilik ve kredi kartı satışı gibi alanlarda çalışanlar firma ilanlarında finansal danışman olarak isimlendirilmektedirler.1500-2000 TL arası maaş alabilen finansal danışmanlar  satış sonrası kazanılan primlerle oldukça güzel bir gelir elde etmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Gelirim Yok Kredi Almam Mümkün mü? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ