Finansbank Kimin?

 

Klasik bankacılık hizmetlerini kaliteli bir şekilde sunma hedefi güderek 26 Ekim 1987 senesinde kurulan Finans Bank’ın kurucusu Hüsnü Özyeğin’dir.1942 doğumlu Hüsnü Özyeğin Harvard üniversitesinde masterını tamamladıktan sonra 32 yaşında Pamukbank’ta ,1984 senesinde ise Yapıkredi Bankasında genel müdür görevini üstlendi.1987 senesinde ise Finansbank’ı kurarak finans sektörüne yönetim kurulu başkanı olarak adım attı.

Finansbank 1999 senesinde Galaxy card ile ilk taksitli kredi kartını piyasaya sürerek taksit atlatma ve para puanlarla mil kazanma kampanyaları ile kredi kartı sektörüne hacim kazandırmıştır.Daha sonrada card finans adını alan Galaxy Card Visa international tarafından düzenlenen yarışmalarda dünya birincisi olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Finans bank sektöre girdiği 1987 senesinden beri özel bankacılık bireysel bankacılık  ve kurumsal bankacılık hizmetlerinin yanı sıra Finansportföy,Finansfaktoring,Finasnleasing alanlarında da kaliteli hizmet sunarak büyümeye devam etmiştir.

2006 senesinde %46 oranında ki hissesi Yunanistan’ın lider bankası National Bank of Greece bankasına satılan Finansbank’ın günümüzde 600’ün üzerinde şubesi olup 13  binin üzerinde kişiye istihdam sağlamaktadır. National Bank of Greece’in sahip olduğu hisse zaman içinde arttırılarak Finansbank’ın %98’i yunan finans devine devredilmiştir.Finansbank’ın günümüzde ki hisse dağılımına bakacak olursak %82’lik hisse dilimi National Bank of Greece , %9,68 National Bank of Greece bankasına bağlı bir kurum olan National Bank of Greece Finance Dollar ,%7,9  yine National Bank of Greece bankasının alt kuruluşu olan National Bank of Greece İnternational Holdings , %0,19 diğer hisseler olmak üzere dağılım gösterdiğini görebiliriz.

Kurucusu Hüsnü Özyeğin olsa dahi şuan Finansbank en büyük hissedarlığı ile Yunanistan’ın en büyük bankası olan National Bank of Greece’e aittir. Yunanistan’ın içinde bulunduğu maddi zorluklar nedeniyle hisselerin satılacağı fısıltıları kulislerde dolaşıyor olsa dahi henüz bu durumu destekler nitelikte bir haber bulunmamaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Odeabank Kimin? başlıklı makalemizde Bank Audi, odeabank kimin ve odeabank sahibi kim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ