Findeks Kredi Notu Öğrenme Nasıl Olur?

Kredibilite ölçümü için en değerli verileri sayısal puanlama sistemine dönüştürerek bilgi ihtiyacı olan kişi veya kurumlara sunan kredi kayıt bürosu findeks markası ile hizmet ederek findeks kredi notunu herkese açık hale getirmiştir.

Özellikle bankalara yapılan kredi başvurusu  sonrası talep edilen kredi notu borç geçmişinizle ilgili önemli veriler sunar. Kredi kayıt bürosunun kredi notu ile ilgili bir skalası yoktur. Fakat Türkiye ortalamalarında kredi notunun olması gereken bir seviye vardır. Bankalar tarafından da bu seviye önem arz edecek altı veya üstü puanlar için davranış geliştireceklerdir. Türkiye ortalamasında 1400 seviyesi kabul gören bir rakam olarak değerlendirilmekte, hafif oynamalar tolere edilebilmektedir.

Kredi kayıt bürosundan findeks notunu nasıl öğrenebiliriz?

Kredi kayıt bürosundan kredi notunu öğrenebilmeniz için internet üzerinden üyelik kaydı yaptırmanız gerekmektedir. Üyelik kaydı için şu aşamaları takip etmelisiniz.

  • findeks.com.tr adresi üzerinden giriş yapın
  • bireysel veya ticari kullanıcı oluşunuza göre uygun olan kullanıcıyı seçin
  • Yeni üyelik sekmesini seçerek istenen bilgileri doldurun ve üyeliğinizi gerçekleştirin.

Bu şekilde üyelik gerçekleştirildikten sonra yine aynı şekilde siteye giriş sağlayıp bireysel veya ticari kullanıcıdan biri seçilerek giriş yapın .Şahıs ise t.c kimlik no, işletme ise t.c kimlik ve vergi numaraları ile üyelik kaydı sırasında belirlenmiş olan parola girilerek sisteme giriş yapılabilir.Findeks,kredi  notunu kişinin kendisine  veya izni olması şartıyla bir başkasına ait kredi notu bilgisini de kullanıcıya verebilmektedir.

Kredi notunu hangi araçlar vasıtası ile öğrenebiliriz?

Kredi notu talebinde bulunan müşteri bunu; gsm operatörleri, findeks internet sitesi,  findeks hizmeti olan mobil uygulamanın cep telefonlarına indirilmesi ile veya bankalar vasıtası ile öğrenebilir.findeks’e üyelik ücretsiz olup, kredi notu talepleri ücrete tabidir. Kredi notu her uygulama tarafından farklı ücretlendirilmektedir. kredi kayıt bürosu tarafından paket uygulamalar da bulunmakta öğrenilmek istenen bilginin türüne göre değişen paket hizmetlerinden uygun olan tercih edilir.

Kredi notunu öğrenmenin faydası nedir?

Banka ve finansal kuruluşlar tarafından talep edilen kredi notu ,kredi veya kredi kartındaki borcundan ötürü gecikme yaşayan veya takibe düşülmesinden dolayı düşüş yaşanacak bu da ileride kullanılması düşünülen finansal kaynaklarda daralma yaşatacaktır. Finansal karne niteliğinde olan kredi notunu mümkünse aylık olarak alıyor olmanız finansal gidişatınızı kontrol altında tutabilmeniz açısından önemlidir. Kötü bir gidiş ortaya çıktığında gerekli tedbirler alınarak bankalarla olan ilişkiler banka ürünlerini kullanarak aşılmaya çalışılır. Kredi notu düz bir seyir izliyorsa stabil durum devam ettirilmeye çalışılır. Kredi notu beyaz eşya,emlakçılık,araba kiralama gibi sektörler tarafından da talep edilmekte müşterinin sadakat ölçümü kredi notu düzeyine göre yapılmaktadır.

Kredi notunu öğrenmenin ücreti nedir?

Kredi notu ücreti ,öğrenilecek kaynağa göre değişkenlik göstermektedir. Cep telefonları vasıtası ile öğrenilmek isteniyorsa kredi notu için 2ila 3 TL arasında bir ücret ödenir. Cep telefonu ile Kredi notu öğrenmek diğer yöntemlere göre daha hesaplıdır. Kredi kayıt bürosu toplu alım yapan müşterilerine yönelik indirim uyguladığı için fiyat daha düşük tutulmuştur. Findeks üzerinden notunuzu öğrenmek istiyorsanız ücreti kredi notu için,3.5TL risk raporu için 4TL’dir.

Kredi notu kişi veya kurumların  borç ödeyebilirlik durumlarını gösteren özel bir hesaplama metodu kullanılarak oluşturulur. Kredi notu, findeks kredi notu, kredibilite notu gibi çeşitli isimler alarak kullanıcının istifadesine sunulmakta, bu not ile güvenilirliğinizi ispatlayabilmektesiniz. Kredi ve kredi kartı özellikle parasal kaynak sıkıntısı yaşayan kullanıcılar için gerekli olmakta kredi notu ise bu kullanımı mümkün hale getirmektedir. Kredi notu; cep telefonu, findeks internet sitesi, bankalar kanalı ile öğrenilerek mevcut finansal gidişat hakkında fikir sahibi olunabilir

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonundan Kredi Notunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ