Findeks kredi notunu en hızlı nasıl yükseltirim?

Merkez bankası veri tabanında kayıt altına alınan kişi ve kurumlara ait finansal performans Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine alınarak burada tutulmaya başlanmış ve kredi kayıt bürosu ile yapılan anlaşma ile de 2014 yılından itibaren isteyen herkesin istifadesine sunulmuştur. Eskiden sadece bankaların bilgi erişimi sağladığı kredi notu, kişinin kendisine ait veya bir başkasına ait kredi notunun bilgisini kredi kayıt bürosu hizmeti olan findeks vasıtası ile vermektedir.

Findeks kredi notu 1 ila 1900 arasında belirlenmiş puanlama sistemi olan ve ülkede 1400 seviyelerinin risk çıtasının azalıp güven ortamının oluştuğu seviye olarak görülmektedir. Bu puanın 1900 seviyesine yaklaştığı her aralık daha uzun vade ve miktar da kredi kullanım kolaylığı sağlayarak finansman ihtiyacınızı daha fazla karşılayacaktır. Zaman içinde kullanılan kredilerin geri ödenmesinde yaşanılan sorunlar nedeniyle kredi notu düşebilir ve bu notun tekrar eski seviyelere gelmesi mevcut borcun ödenmesi ile çözümlenememektedir. Kredi notunun bankalar için olumlu bir seviyeye gelmesi bankanın mevduat ve kredi ürünlerini aktif şekilde kullanıp ödemelerde belli bir disiplinin yakalanması ile sağlanabilir .

Kredi notunu yükseltmek için ne yapılmalı?

  • Öncelikle eskiye dair ödenmemiş borç bırakmayın ve hepsini sıfırlayın
  • Bankada vadesiz bir hesap açtırın ve bu hesaba her ay düzenli olarak maaşınız yatsın .Aynı hesaba yönelik otomatik ödeme talimatlı faturalarınızı verin .
  • Alışverişlerde kullanmak üzere bu vadesiz hesaba ait olarak verilecek olan banka kartını kullanın ve mevcut Kredi kartlarınızın tümünü iptal ettirin
  • Vadeli bir hesap açtırarak buraya bir miktar para yatırın. Önemli olan banka ürünlerini aktif şekilde kullanmaya başlamış olmanızdır. Vade sürresinin 1 aydan fazla olmaması bir sonraki vade süresini daha fazla tayin etmeniz için bir sebep olacaktır.
  • Bu aşamada bankaya limiti fazla olmayan Kredi kartı başvurusunda bulunun .Bu karta ait borçları kısa süre içinde ödeyerek kapatın. Kısa bir süre sonra bu kartı da iptal ettirin. Unutmayın yapılan her işlemin amacı bu kaynakların ödemesinin zamanında yapıldığını göstererek kredi notunu yükseltmektir.
  • Bir sonraki aşama vade süresi daha uzun olan vadeli bir hesap açtırmak olacaktır. Hesaba yatırılacak miktarın tutarını bu sefer yüksek tutmalısınız
  • Vade süresi bir yıllık olan kredi başvurusu yapın ve bu krediye ait faiz ve anapara ödemesini süresi dolmadan yaparak kapatın
  • Alışverişlerde nakit kullanmak yerine hesabınıza ait kartı kullanmanız kredi notuna olumlu yansır
  • Sürekli kredi başvurusu yapmayın. Kredi notu hesabında sıklıkla başvurusu yapılan kredi ve kredi kartları olumsuz yansır.

Kredi notunu artıran faktörler görüldüğü gibi birçok etmenin biraraya gelmesi ile bir değer ifade etmekte ve adeta kollektif bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmaktadır.Finsdeks kredi notu bu sayılan yöntemler uygulandığında adım adım gerçekleşecek bir yükselme yaşatarak banka kaynaklarına erişimi kolay hale getirecektir. Tüm bunlardan da önemlisi kullanılan her kredi ve kredi kartına yönelik ödemeleri zamanında yaparak  kredi notunu tekrar yükseltme yönünde yapılacak uzun girişimlere muhatap olmaktan uzak kalınabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüm kredi notu öğrenme yöntemleri başlıklı makalemizde Cep telefonlarından kredi notu nasıl öğrenilir ve Kredi notu findeks adresinden nasıl öğrenilir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ