G20 Nedir? G20 Hangi Ülkelerden Oluşur?

Küresel gelişmelere ayak uydurmaya çalışan dünya ülkeleri ortak strateji içerisinde hareket edebilmek için çeşitli örgütlenmelere giderek birlikte hareket planı geliştirirler. Bunlardan biri olan G20 İngilizce  group of 20(20grubu)’nin  kısaltılması ile oluşmuş dünyanın en güçlü ülke ekonomilerinin katıldığı bir oluşum

1975 yılında kurulmuş olan bu yapı Asya ekonomik krizi çıkınca kanada ve ABD maliye bakanları 20 ülkeyi stratejik konum, nüfus ve kendi bölgesindeki önemi gibi faktörleri gözeterek davet ettiler. Oluşum sürecinde maliye ve merkez bankası başkanlarının katıldığı zirveye 2008 yılından itibaren devlet başkanları nezdinde  toplantılar gerçekleştirilmektedir. Her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen G20 zirvesi ,dünyada milli gelir bakımından ilk 31’e giren ülkelerden oluşmaktadır. Bu ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avustralya, Arjantin, Çin, Brezilya, Endonezya, Fransa, Güney Kore, Güney Afrika, Hindistan, İngiltere, İtalya, Meksika, Japonya, Kanada, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşuyor.G20 ülkeleri dünya ekonomisinin %85’ini dünya ticaretinin de %80’ini oluşturmaktadır .Avrupa ülkeleri bu zirveye bağımsız olarak değil Avrupa birliği komisyonu olarak temsil edilmekteler.G20 uluslararası finansal istikrarın arttırılması ve dünya ekonomisi hakkında fikir ve düşüncelerin dile getirildiği bir yapıdır. Bu zirvede aynı zamanda siyasi konular, teröre karşı yapılabilecekler ve mülteci sorunu üzerine de görüşülüp kararlar alınır.G20 ülkeleri içinde gelişmekte olan ülkelerde bulunup bu özelliği ile G7ülkelerinden ayrılmaktadır.Tayvan,Isviçre, Norveç ve ıran diğer ülkelerden ekonomik olarak daha güçlü olmalarına karşın bu yapının içinde yer almıyorlar.G20 ülkelerinin dünya nüfusunun 3/2’lik kısmına tekabül etmesi  alınacak kararların öneminin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.

G20 zirvesi bu yıl nerede yapıldı?

1999 yılında Türkiye’nin kurucu üye olarak dahil olduğu G20 zirvesi bu yıl Antalya Belek’te düzenlenip  dünya liderlerine en sahipliği yaptı. Avustralya’dan dönem başkanlığının devralınmasıyla ülkemizde gerçekleşen G20 zirvesi ülke tanıtımı açısından da bulunmaz bir fırsat oldu. Bu zirvede büyüme,yatırım,istihdam,ticaret konularının yani sıra küresel ekonomideki durgunluk ve çözüm yolları üzerinde konuşulacak. Vergi kaçakçılığı üzerine de eylem planı hazırlayan ülkeler bu konu ile mücadele edecek kararları alacaklar. Dönem başkanlığı yapan ülkelerin diledikleri ülkeyi davet etme hakları bulunuyor. Türkiye de bu kapsamda Azerbaycan’ı zirveye davet etti.

Uluslararası finansal istikrarın tesis edilip istihdam ve büyüme üzerinde engel teşkil edecek olan konular görüşülmüş ,dünyayı tehdit eden terör olayları ve mülteci sorunları da zirvenin başlıca konuları halinde ele alınmıştır. Ülkelerin küresel ekonomi içinde yaşadıkları sorunların ve çözüm yollarının ortak bir dile ifade bulması daha sağlam bir zeminin oluşturup, istikrarlı finansal geri dönüşler sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ