Garanti Bankası Eft Saatleri

 

Bankaların toplumun parasını saklama ve değerlendirme görevlerinin olması, banka müşterilerinin kendi hesapları doğrultusunda istedikleri aktarımları ve transferleri yapmasını da mümkün kılmaktadır. Her türlü ödeme, para transferi, hesap değerlendirmesi ve diğer hizmetler, müşteriler tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle de, havale ve eft işlemleri öne çıkar. Çünkü insanlar, bu şekilde para transferi gerçekleştirebilmektedirler. Bu işlemler için de belli zaman aralıkları bulunmaktadır. Bu zaman aralıkları sayesinde de işlemlerin gerçekleştirileceği süreler belli olur. Her bankanın havale ve eft saatleri değişkenlik gösterebilir.

EFT Nedir?

Para transferleri konusunda eft işlemlerinin yeri farklıdır. Çünkü eft, bankalar arası gerçekleştirilen para transferlerine verilen isimdir. Yani kişiler, farklı bankalarda hesap sahibi olsalar dahi, eft aracılığı ile işlemlerini yaparak paralarını diğer bankalardaki hesaplara aktarabilirler.

Aynı mantık ile düşünüldüğünde, para transferinin aynı banka içinde gerçekleşmesi halinde, bu işleme havale ismi verilir. Yani kişiler, aynı bankaya bağlı olarak iki ayrı hesaptan para aktarımı yapacaklar ise, bu durumda yapılacak olan işleme havale adı verilmektedir.

Bunları bir örnek ile açıklamak gerekirse, bir kişi, Garanti Bankası’nda bulunan hesabından, Finansbank hesabına para aktarımı yaparken, eft yapmak zorundadır. Her iki hesap da aynı kişiye ait olsa bile, bu işleme eft adı verilir. Öte yandan kişinin iki hesabı da Garanti Bankası dâhilinde aktif ise, bu iki hesap arasındaki aktarıma havale adı verilir.

Garanti Bankası’nın Eft Saatleri Nelerdir?

Daha önceleri oldukça dar bir vakitte gerçekleşen Garanti Bankası Eft işlemleri, artık daha geniş vakitlerde yapılabilmektedir. Süresi uzatılan Garanti Bankası Eft saatleri, vatandaşı ve müşterileri de rahatlatmıştır. Daha önceden 4 ya da 5 gibi biten bu uygulama, günümüzde ise 17.15’e kadar ulaşmıştır.

Eğer kişiler, eft saatleri dışında işlem yapıyorlarsa, işlemin gerçekleşmesi bir sonraki mesai saati başlayana kadar askıda kalacaktır. Diğer taraftan, eğer kişi eft saatleri içinde işlemini gerçekleştirirse, takribi 10 dakika içinde para hesapta olmuş olacaktır. Bu nedenle de saatler ve mesai kavramı haricinde eft işleminin bir kısıtlayıcı noktası bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Akbank Eft Saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ