Garanti Bankası IBAN Nasıl Sorgulanır ?

IBAN Nedir ?

Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde, ülkeler arasında gerçekleştirilen para transferlerinin hızı ile kalitesini artırmak amacıyla International Bank Account Number (IBAN) adı verilen uluslararası banka hesap numarası standardı geliştirilmiştir. IBAN bugün 33 Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. IBAN’ın amacı Avrupa ülkelerindeki banka ve diğer finansal kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilen para transferlerindeki hataları ve bundan doğan gecikmeleri engellemektir. IBAN sayesinde transfer edilen para daha hızlı ve hatasız bir biçimde göndericinin hesabından alıcının hesabına geçmekte; böylece, işlemlerde oluşan hatalardan kaynaklanan bekleme süreleri ortadan kalkmaktadır.

Garanti Bankası İnternet Şubesinden Havale/EFT ve SWIFT işlemlerinizi IBAN ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası IBAN’ınızı Nasıl Öğrenebilirsiniz ?

Garanti Bankası IBAN’ınızı öğrenmek için linki Tıklayabilirsiniz. Garanti İnternet Şubesi Hesaplar menüsü Hesaplarım adımında yer alan “Hesap Detayı” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz  444 0 333 Alo Garanti veya size en yakın Garanti Şubesi’nden de IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Para Göndereceğiniz Kişinin IBAN’ını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Para transferi yapacağınız kişilerin IBAN’larını doğrudan kendilerinden öğrenmeniz en sağlıklı yöntemdir. Pek çok bankanın web sitesinde hesap numarası girilerek IBAN karşılığını öğrenebileceğiniz çeviriciler sunulmaktadır.

Bankaların sundukları bu tip çeviricilerde, girilen hesap numaralarının doğruluğu kontrol edilmeden IBAN karşılığı gösterilmektedir. Bu sebeple çeviricilerin kullanımı sırasında hesap numarasının mutlaka doğru olarak girilmesi gereklidir. Lütfen sadece bankaların resmi sitelerindeki çeviricileri kullanın.

garanti iban sorgulama

 

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde garanti kredi ve garanti kredi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ