Geç Eft Nedir?

Para transfer işlemleri hesaplar arasında hızlı para akışını sağlayıp zaman tasarrufu ve işlem hacminde artış sağlayan araçlardır. Havale ve EFT’de yapılan iş aynı olmasına rağmen işlem farklılığı vardır. Havale de aynı bankanın farklı şubeleri veya hesapları arasında para transferi yapılırken EFT’de farklı bankalar arasında bu transfer işlemi gerçekleştirilir

Kısa adıyla eft(elektronik fon transferi) olarak bilinen bu transfer şeklinin hayatı kolaylaştıran pekçok yönü vardır. Örneğin kişinin yapacağı acil bir ödemesi varsa veya ev kirasını ödemek istiyorsa bankanın internet bankacılığı sistemine giriş yaparak eft talimatı verilebilir .Aynı şekilde çalışılan bankanın telefon bankacılığı kullanılarak da havale veya eft için talimatlar verilebilir.

Eft ücretli bir uygulama mıdır?

Banka politikasına göre değişen farklı yanıtlar olabilir . Örneğin banka otomatik ödeme talimatlı fatura veren müşterisinden eft ve havale ücreti almayacağını duyurmuşsa yapılan eft işlemi ücrete tabi olmayacaktır. Fakat genellikle bankalar 1 ila 4 TL arasında değişen miktarlarda eft ücreti talep eder. Bu miktar transfer edilen tutara göre de değişkenlik gösterebilir.

Eft saati nedir? Geç eft yapmanın sonuçları nelerdir?

Eft bankanın kendi mesai saatleri içinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Eft saatleri bankanın çalışma saatleri içinde gerçekleştirildiğinden bankadan bankaya farklılık arzeder. Yani bankanın çalışma saatleri 8:30 -16:30 saatleri arasında ise eft ancak bu saatler arasında yapılabilir. Bir de geç eft vardır ki o da bu saatler dışında kalan talimatları içerir. Örneğin kişi saat 17.00’dan sonra eft talimatı vermişse bir sonraki günün mesai saati başlangıcında işlemi yerine getirilecektir. Geç talimat vermiş olmak ücret konusunda artış yaratacaktır. Bu ücret talimatın cep,bilgisayar,bankamatik veya şube vasıtası ile yapılışı veya hangi bankadan yapılmış olduğuna göre farklılık arzeder. Bu faktörleri gözönünde bulundurulmazsa 5 ila 7 TL arasında değişen bir ücret sözkonusu olacaktır.

EFT’nin karşı hesaba geçme süresi nedir?

Eft ile transfer edilen para, işlem sırasında yoğunluk olmadığında 5 ila 7 dakika kadar bir sürede karşı tarafın hesabına geçer. Yoğunluktan kastedilen genellikle pazartesi günü mesai saatinin başlangıç saati ile Cuma günleri mesai bitiş saatine yakın olan zaman dilimidir. Özellikle 16.00 ila 17.00 arası oldukça yoğun olan vakitlerdir. Bankaya eft talimatı verdiğinizde banka sizi talimat sırasına sokar.Yani,sizden 5 veya 10 dakika önce verilmiş eft talimatı sizin önünüze geçer ve işleminiz daha sonraya kalır. Bu gibi yoğunlukların olduğu dönemlerde maksimum yarım saat içinde aktarılan tutar karşı hesaba geçer. EFT’nin karşı hesaba geçmemesi halinde talimatın verildiği banka değil para transferinin yapılacağı banka aranmalı ve konu ile alakalı yardım istenmelidir .Bu sırada sizden istenen eft sorgu numarasını biliyor olmalısınız. Bu numara eft işlemi sonrası verilen bir takip kodudur. Eft yapılan meblağın karşı hesaba geçmeyişi sizi 50 dakika son bulduktan sonra harekete geçirmeli ve hemen yukarıda bahsedilen işlemleri yapmaya başlamalısınız

Geç eft, mesai saatleri dışında verilen veya mesai saatleri içinde talimat verip işleme konamayan farklı bankalar arası para transferinin adıdır .Elektronik fon transferinin kısa adı olan eft ‘nin mesai saati dışında gerçekleşmesi farklı ücretlendirme ve bir sonraki mesai saati başlangıcında gerçekleşecek işleme işaret eder.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Kredi Yapılandırma Telefon Numarası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kadir çiçek dedi ki:

    Eft’den hiçbir ücret talep edilmemeli, personel meşgul edilmiyor

  2. Kadir çiçek dedi ki:

    Eft’den hiçbir ücret talep edilmemeli, personel meşgul edilmiyor hatta saati bile olmamalı

BİR YORUM YAZ