Gece Yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

  • 11 Mart 2015
  • 41.007 kez görüntülendi.

Bir banka hesabından farklı bir banka hesabına para transferi yapmak isteyen banka müşterileri bu işlem için EFT’yi kullanmak zorundadırlar. Para transferi işlemi olarak bilinen EFT resmi tatiller haricinde hafta içi her gün bankanın belirlemiş olduğu zaman aralığında gerçekleştirilmektedir. Bankanın belirlemiş olduğu zaman dilimi EFT’nin yapılacağı banka şubesi, ATM, telefon ve internet bankacılığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Gün içerisinde yapılan EFT işlemleri aynı gün içerisinde 5 ile 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Yapılan EFT işlemleri gün içerisinde Merkez Bankasının ve muhatap bankanın yoğunluğuna bağlı olarak 30 dakikayı bulan sürelerde de gerçekleştirilmektedir. Banka müşterilerinin en çok merak ettiği konuların başında gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer sorusudur.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi her banka kendisinin belirlediği zaman diliminde müşterilerinin EFT işlemini kullanarak para transferi yapabilmelerine olanak sağlar. Ülkemiz genelinde hizmet veren bankalar 08.00 ile 17.45 saatleri arasında EFT işlemini kullanarak para transferi yapabilmeye olanak sağlamaktadır. Bu zaman dilimi dışında yapılan tüm EFT işlemleri bir sonraki mesai gününde muhatap bankanın hesabına aktarılır. Buna göre gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer sorusu da cevabını bulmaktadır. Banka eğer EFT saatinden sonra para transferi yapılmasına müsaade ediyor ise, aktarılacak olan para bir sonraki mesai saatinde aktarılır. Ayrıca hafta sonu yapılan EFT işlemleri de ilk mesai günü olan Pazartesi günü muhatap bankanın hesabına aktarılır. Tabi ki Pazartesi günü resmi tatile denk gelmediği sürece bu işlem gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Hafta Sonu EFT Yapılır mı ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. sinan bey dedi ki:

    eft sisteminde bankanın açığı var. mesela mesai dışında yaoulan eft ye banka bloke koymuyor ve dekont veriyor.karşı muhatabı yanıltıcı bir açık.oysa ki eft tutarı kadar bloke yapılması şartı olmalı.

  2. Ossman dedi ki:

    Mesayi saati dışında yapılan eft’nin bir geçerliliği yoktur çünki zaten eft değil sadece eft talimatıdır ve mesayi başlamadan iptal edilebilir.

BİR YORUM YAZ