Gelir Belgesiz Kredi Alabilir miyim?

Kredi kullandırma süreçlerinin birkaç dakika içinde gerçekleştirilebildiği günümüz bankacılık işlemlerinde bir çok kredi kullanmak isteyen bireyin sorguladığı bir soru gelir belgesi olmadan kredi alınıp alınamayacağı yönündedir.Bankalar özellikle geri ödeme süreçlerinde sıkıntı yaşanmaması adına kredi kullanacak kişilerin bir gelire sahip olması isterler.Ve bu gelirin belgelenebilir olması gerekir. Ancak bu durum başvurularda gelir belgesi sunmak gerekliliğini doğurmamaktadır.

 

Teknolojilerin gelişmesi ile beraber bankalar kredi kullanacak müşterilerinin geçmiş dönem kredi kullanım süreçlerini , mevcut borçluluk ve varlık durumlarını , işe giriş ve devam eden çalışma durumlarını rahatlıkla görebilmektedir.Bu duruma bağlı olarak  kredi kullanmak isteyen kişilerin gelir durumları bankalar tarafından rahatlıkla izlenilebilir. Eğer bir kredi başvurusu yapacaksanız gelir belgesini sunmadan başvuru yapmanız mümkündür. Ancak sorunun gelirim olmadan kredi alabilir miyim şeklinde sorulması halinde verilecek cevap geliri olmayan kişilere kredi kullanımı yaptırılmadığı yönünde olacaktır. Kredi kullanımından sonra bir geri ödeme yapılması gerektiğinden hiçbir para akışı olmayan bireylere ne yazık ki kredi kullandırılmamaktadır.Bu durumun aksi süreçleri ev hanımlarına yada öğrencilere verilen kredilerde görebiliriz.

Öğrenciler ve ev hanımları bir gelir belgesi sunamadıkları halde kredi kullanabilirler.Ancak bu durumda banka öğrencilerin velilerinden bir gelir durum beyanı , ev hanımlarının ise eşlerinden bir gelir durum beyanı talep etmektedirler.Yani bankalar her durumda kendilerini güvenceye almak üzere kredi ödemelerinin aksamaması için sabit bir gelir görmek istediklerini söyleyebiliriz.

Gelir belgesi olmadan kredi kullanımı ipotekli kredi kullanımlarında dahi geçerli değildir.Banka ipotek işlemini en çok evi teminat göstererek ev almak isteyen müşterilerine yada ev alacak olup ev için kredi kullanmak isteyen müşterilere uygular.Her iki durumda da kredi başvurusunu yapan kişinin krediyi geri ödeyebilecek gelir durumunu sorgulayacaktır.

İş kurmak üzere yapılan kredi başvuruları ise henüz iş kurulmadan verilebilir ancak istenilen evraklar farklıdır ve kampanya paketleri dahilinde farklı faiz ve geri ödeme süreçleri uygulanmaktadır.Eğer iş kurmak için kredi talebiniz varsa bu durumla ilgili bankaların müşteri temsilcileri ile bir swot analizi üzerinden görüşme yaparak başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bankalara normal kredi başvurusu yapmak için gelir belgesini teslim etmek gerekmeyebilir.Zaten banka bu bilgiye ulaşabilir niteliktedir.Ancak herhangi bir gelir yokken kredi almanız riskli bir duruma sebep olacağından kredi kullanımı gerçekleştirmeniz sponsor yada kefil olmaksızın mümkün olmayacaktır. Kefille başvuru yapabilmek içinse kefilinizin bankada ki referansının çok iyi olması şartı arandığı gibi çekilecek kredi miktarının da düşük olması halinde onay alabilmeniz istisnai durumlarda mümkün olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ