Gelir Belgesiz Kredi Alınabilir mi?

Şubelerden yapacağınız kredi başvurularında bankalar sizlerden maaş bordrosunu talep eder. Burada maaş durumunuza göre çekeceğiniz kredinin miktarı belirlenir. Gelir belgenizde belirtilen maaş durumunuz düşükse, çekeceğiniz kredi miktarı da buna göre düşük olur. Belgeli kredi çekmek başvuru süreçlerini daha sorunlu hale getirdiği için kişiler de ‘Gelir belgesiz kredi alınabilir mi‘ tarzı sorular sorabiliyor. Gelir belgesiz kredi çekilebilmesi ile ilgili olarak soru soranlar için bazı istisnai durumlardan bahsedebiliriz.

İpotekli Kredi Başvurusu

Bankaların ilk tercihi her zaman için başvuruda gelir belgenizi beyan etmek olacaktır. Ancak başvuru esnasında bankaya üzerinize kayıtlı olan bir taşınmazı ipotek ettirmeniz durumunda, gelir belgesi olmadan da kredi çekebilirsiniz. Üzerinize kayıtlı olan arsa, ev, dükkân ya da araç gibi malları ipotek ettirmeniz banka tarafından bir teminat görülür. Zira borcu ödemeseniz bile bankalar bu taşınmaz üzerinden borcu tahsil eder. Bu açıdan başvuruda gelir belgesi talebi yapılmayabilir. İpotek ettiğiniz taşınmaz öncelikle banka kurulu tarafından incelenir ve değeri belirlenir. Burada ipotek edilen mal ile çekilen kredi tutarı arasında maddi anlamda uyuşma varsa kredi onaylanır. İpotek edilen malın her zaman için, kredinin faizli toplamıyla eşdeğer ya da daha pahalı olması beklenir.

Kredi Notu Yüksek Olanlar Gelir Belgesiz Kredi Çekebilir mi?

Bankalar her zaman için devamlı müşterisi olan ve kredi notu yüksek olan kişilere sağladığı bazı ayrıcalıklar vardır. Bankadan sürekli olarak kredi çeken ve ödemelerini düzenli yapan kişiler geri ödeme konusunda oldukça garanti görülür. Bu tarz kişilerin tüm bilgileri de bankada kayıtlı olduğu için geri ödemede gelir belgesi vermeleri gerekmeyebilir. Ancak bu konuda tüm inisiyatifin bankanın elinde olduğunu da unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim başlıklı makalemizde en fazla ne kadar kredi alabilirim, kredi ve kredi çekebilmek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ