Gelirim Yok Kredi Almam Mümkün mü?

Bankalardan temin edilecek kaynaklar çeşitli teminatların sunulmasını da beraberinde getirir. Başta maaş olmak üzere, üzerinize kayıtlı gayrimenkuller ,aile bireylerinden eşinize ait gelir beyanı bu teminatlara örnek olarak  gösterilebilir. Tüm bunlar imkanı olan kişilerin kredi alabilmek için sunacağı teminatlardır. Bir de geliri olmadığı halde kredi çekmek durumunda olan kişilerin özel durumları var. Malum olduğu üzere bankalar sunduğu kaynakların geri ödemesini garantilemek isteyecek ve bunun için sizden gelir beyanı talebi isteyecektir.

  • Kişinin daha önceki krediler ile ilgili geçmişi yeni kredi talebi aşamasında oldukça önemlidir. Sicili temiz kedi ödemesinde sorun yaşatmamış kişilerin bir sonraki kredi talebi olumlu karşılanır.
  • Eğer şu an çalışmıyorsa geçmiş 6 ay öncesine dönük sigorta priminin ödenip ödenmediğini bakılır ve 6 ay içinde sigorta primlerine yönelik sıkıntılı bir durum yaşanmadıysa kredi başvuruları olumlu değerlendirilir.
  • Yine kişinin kendine ait bir geliri yoksa yakın çevresine ait kişiler üzerinden gelir beyanında bulunulur. Örneğin ev hanımı olan birinin eşine ait olarak sunacağı maaş, mülk gibi beyanlar kredi temini noktasında işine yarayabilecektir. Hatta kişinin maaş aldığı kurumun sosyal güvenlik kurumlarından birine ait olması kurum garantisini de beraberinde getireceğinden kaynak temini daha rahat gerçekleşecektir.
  • Benzer şekilde sahip olunan arsa, dükkân ,ev gibi mülkler de gelir beyanı olarak kabul edilir ve kredi ödemesi zora girdiğinde ipotek mercii devreye girer ve borç tahsili sağlanır.

Kefalet sistemi devreye sokularak kredi temini sağlanabilir mi?

Geliri olmayan biri, yukarıda sayılan vasıtalar üzerinden kredi başvurusu yapabileceği gibi kefil göstererek te başvuruda bulunabilir. Bu kişinin bağ-kur, emekli sandığı, ssk gibi kurum garantisi olan yerlerde çalışan biri olması daha iyi olacaktır. Bu gibi kurumlarda çalışıyor olmak kişinin her ay düzenli olarak gelir elde ettiğini gösteren birer gösterge olması açısından önem taşımaktadır.

Geliri olmayan birinin bankalardan kredi sağlamak için yapabileceği şeyler yukarıda sayılanlardan en uygun olanı seçilerek tercih edilebilir .Bankalar kendisine yapılan kredi başvurularını değerlendirirken aylık geliri düzenli olan ve belgelendirilebilir oluşuna dikkat ederler. Fakat bahsi geçen türden düzenli geliri olmayan kişiler eşlerinin gelirini veya yine kendi üzerine kayıtlı olan mülkü borca karşılık göstererek kredi  temininde bulunabilir. Bankalara yapılan kredi başvurularının olumlu değerlendirilebilmesi bankanın müşteri portföyünün geniş oluşu ve mevcut riski tabana yayabilecek nitelikte olması kredi onayına etki eden faktörler arsındadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nakit Avans Basit Faiz Mi Birleşik Faiz Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ