Genç Girişimci Destek Kredisi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, gençlere yönelik, kendi işini kurmak isteyen gençlere yönelik, ilgilendikleri bölümle ya da mezun oldukları alanlarla ilgili, destek amaçlı verilen kredilerdir. Genç girişimci destek kredisi, Halk Bank tarafından ya da devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile verilebilmektedir. Kredinin verilmesindeki amaç, gençlerin iş sahasında daha fazla yer almalarını sağlamaktır. Sektörün canlanması için uygulamaya sunulan bu fırsattan yararlanmak için bazı şartların uygulanması gerekmektedir. Yapılan bu devlet destekleri için, aracı bir kurum olarak görülen KOSGEB, bu güne kadar bir çok genç kişinin iş kurmalarında destek sağlamıştır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde bu uygulama uygulanmaktadır. Ancak, bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin, Girişimcilik Sertifikasına ihtiyaçları vardır. Bu sertifikayı alabilmek için, KOSGEB’ in sağladığı uygulamalı girişimci eğitim programına katılmaları gerekmektedir.

Genç Girişimci Destek Kredileri Ne Kadardır?

KOSGEB kaydını oluşturan ve girişimcilik sertifikası alan kişiler, genç girişimci destek kredisi adı altında, geri ödemesiz olarak 50 bin TL ye kadar, geri ödemeli olarak ta 100 bin TL ye kadar devlet desteği alabilmektedirler. Tabii bu krediyi alabilmek için, genç girişimcinin iş projesi komiteden geçmek zorundadır ve girişimcinin projesinin 50 bin TL değerinde bir proje olması gerekmektedir. Kişilerin alacakları hibe miktarı belirlenirken, faturalandırılan harcamalar göz önünde bulundurulur. Tam olarak bu destekten faydalanmak için, harcamaları ve işletmedeki giderlerin tamamını eksiksiz olarak faturalandırma gerekmektedir.

Genç Girişimci Destek Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Girişimcilik eğitim sertifikasını almak gerekmektedir. Belge alındıktan sonra iş ile ilgili bir plan sunulması gerekmektedir. Bu plan kurum tarafından onaylanmalıdır. KOSGEB’ in platformuna kayıt yaptırmak gerekmektedir. Formun çıktısı alındıktan bir süre sonra, 50 bin TL ye kadar kredi kullanmaya hak kazanmış olacaksınız. Kredinin miktarı yıllara göre değişim gösterebilir. Genç girişimci destek kredisi, kuruluş giderleri, üniversite mezunu iki kişiye kadar çalışanın, maaşının ya da sigortasının bir yıl boyunca ödemesini devlet tarafından karşılanmasını sağlanabilmektedir. Genç girişimci destek kredisinden faydalanmak, işsizlik oranının da düşmesine yarar sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Finasbank Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde Finansbank, Finasbank Kredi Başvurusu ve kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ