Gençlere 100000 Tl Faizsiz Kredi

Geçtiğimiz kasım ayında seçimleri vaatleri arasında yer alan, gençlere hibe ve faizsiz kredi imkanı hükümet tarafından uygulama alanı bularak hayata geçirilmiştir. Gençlerin kuracakları işletmeler için gereksinim duydukları her türlü makine, teçhizat ve işletme için ihtiyaç duyulan her türlü gider bu kredi ile finanse edilebilme imkanı bulacaktır. İlk olarak verilmesi öngörülen 50.000TL’lik hibe kredi için harekete geçilecek ihtiyaç duyulması halinde 100.000TL’lik destek uygulaması devreye sokulacaktır.

50.000TL’ilk hibe kredi devlet kurumlarından olan kosgeb kanalı ile verilecek olup bunun için birtakım şartlar bulunmaktadır .Bunlar;

  • TC vatandaşı olmak
  • KOSGEB’e yapılacak işle ilgili proje sunarak proje sonunda verilen girişimcilik sertifikasını almak
  • 29 yaşını geçmemiş olmak

Kosgeb tarafından verilecek eğitimin amacı nedir?

Bu gibi hibe  krediler için yapılan başvurular da kurumun uygulamalı girişimcilik eğitim programına katılmalı ve belirtilen saatler doldurulduktan , sunulan iş projesi kabul edildikten sonra bu hibe krediden istifade edilebilir. Bu eğitimin amacı başvuruda bulunan kişilere iyi bir iş planı oluşturmalarını sağlamaya yönelik gerekli bilgiyi vermektir.

100.000 TL’lik faizsiz kredi hangi aşamada verilecektir?

100.000TL’ilk faizsiz kredi daha önce verilmiş olan 50.000TL’ilk hibe kredi ile mevcut projesi büyütülmüş olan işin bu aşamada daha fazla mali desteğe ihtiyaç duyması halinde  devreye girerek gerekli finansmanı sağlayacaktı. Yani bu faizsiz kredi projenin istenilen seviyeye getirilmesi için verilen ikinci finansman kaynağı olarak görülebilir. Bu birazda işin başarı durumuyla alakalı olup  işin büyüme aşamasında sunulan faizsiz bir kredidir.

Bu kredi ile hedeflenen nedir?

Bu kredi kendi işini kurma niyetinde olan genç kesimi sunacakları düzgün bir iş projesi ile destekleyerek ekonomik hayatın içinde yaşayacakları maddi zorlukları en aza indirerek işlerini büyütüp geliştirmelerine destek olmaktır. Bu proje hükümetin eylem planı içinde yer alan ve toplumun belirli kesimlerine yönelik sunduğu hibe ve faizsiz kredi uygulamalarından biri olarak uygulamaya konmuş bir kredi destek uygulamasıdır

Bu kredi ile ilgili diğer detaylar nelerdir?

Bu kredi kullanımı  yapacak olan gençler 100.000 TL’lik faizsiz krediyi 2 yıl aradan sonra 24 ayda eşit taksitler halinde öder. Yine bu kredi kullanımı yapacak olan gençler 3 yıl boyunca ödeyecekleri gelir vergisinden muaf tutulurlar. Kosgeb tarafından verilecek olan bu kredi ile daha önce 30.000 lira hibe 70.000 lira faizsiz olarak sunulan kredi 50.000 lira hibe 100.000 lira faizsiz kredi şekline dönüştürülerek kredi kullanım miktarı devlet eliyle arttırılmıştır.

Hükümetin 64.hükümet eylem planı kapsamında girişimci kişilere vereceği bu kredilere başvuru kosgeb kanalı ile yapılacak olup başvurusu kabul edilenler belirli saatler kapsamında verilecek olan uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamalıdırlar. Tamamlanan kursun ardından kurula sunulacak olan iş projesi kabul görürüse 50.000TL hibe kredi ,işin büyüyüp finansman açığının devam etmesi halinde ise 100.00TL’lik faizsiz kredi uygulaması devreye sokulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çiftçiye Verilen Faizsiz Destek Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ