Güvenli Bankacılık için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankacılık ürünleri her ne kadar bankalar tarafından güvence altına alınıyor olsa dahi müşteri işlemlerine çok müdahale edilemeyebiliyor. Buradaki asıl görev banka ürünlerine sahip olan müşterilere düşüyor. Çünkü her yıl binlerce banka müşterisi ciddi rakamlarda dolandırılıyor. İşte bu durumda olmamak adına güvenli bankacılık için dikkat edilmesi gerekenler ve uygulama şekillerinden bazılar.

Banka Asla Kart Bilgisi İstemez

Müşterilerin en sık yaptıkları hataların başında kart bilgilerini paylaşmaları geliyor. Kendilerine yapılan aramalarda karşı taraf banka olduğunu ve kartına hediye para, bonus ya da masraf iadesi yapacaklarını ifade ediyor. Müşteriler de koşulsuz şartsız kart numaralarını paylaşıyor. Ancak bunun başlı başına bir dolandırıcılık işlemi olduğu dakikalar sonra acı gerçek ile öğreniliyor. Hiçbir banka müşterisinden kart bilgisi istemez. Çünkü bankalar müşterilerin kart bilgilerini zaten sistemlerinde görürler. Yani bankanın kendi numarasından aranıyor olsanız dahi kart bilgilerinizi asla paylaşmayın. Herhangi bir tehdit ile karşılaşırsanız en yakın güvenlik merkezinden suç duyurusunda bulunun.

İmzalara Dikkat

Birçok banka müşterisi kullandıkları ürünlerin karşılığında sayfalarca sözleşmeye imza atarlar. Aslında bu sözleşmeler genel anlamda ürün ile ilgili bilgileri taşır. Ancak alınacak masraflar daha sonraki zamanlarda sürpriz oluşturabilir. Hatta banka ile müşterinin arası açılır ve konu hukuk yollarına taşınır. Bu tarz bir durum ile karşılaşılmaması adına sözleşmenin imza bölümleri okunmalı ve net bir şekilde anlaşılmalıdır. Banka personeli bu sözleşmenin okunmasını beklemek zorundadır.

Sanal Kart Kullanın

En sık karşılaşılan dolandırıcılık işlemlerinden bir tanesi de internet üzerinden gerçekleştirilendir. Burada müşteri kart bilgileri ile internet üzerinden alışveriş yapmaya çalışır ve zararlı yazılımlar müşterinin kart bilgisini ele geçirir. Sonrasında ise müşterinin kartından bilgisi dışında yüklü miktarlarda işlem yapılır. Bu nedenle müşteriler internet alışverişlerinde kesinlikle sanal kart kullanmalıdır. Sanal kart olası dolandırıcılık işlemlerinin riskini minimize eder ve müşteri bütçesini büyük ölçüde koruma altına alır.

Şifrelerinizi Paylaşmayın

Bankalar asla müşterilerinden, gelen şifreleri sözlü paylaşmasını istemezler. Yalnızca tuşlama yapmasını talep ederler. Eğer gelen şifre sözlü olarak talep ediliyor ise bu kesinlikle banka araması değildir. Müşterilerin internet bankacılıkları en sık bu yol ile ele geçirilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicil Affı Nedir? başlıklı makalemizde kredi, Kredi Sicil Affı Nedir? ve kredi sicili hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ