Halk Bankası Kimin?

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra açılan bankaların toplumun bir kesimine yeterli çözümü sunamaması üzerine yeni finans kurumlarının açılmasının zorunluluk haline gelmesi zorunlu duruma geldi.Özellikle küçük işletme sahipleri ve esnafın maddi ihtiyaçları için kredi vermek üzerine kurulan Halk bankası 1933 yılında Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu kanunlarının devreye girmesi ile resmiyet sürecine başlamıştır.Kolay ve ucuz kredi vermek düsturu ile faaliyetlerine başlayan Türkiye Halk Bankası 1950 senesine kadar finansman desteği verdiği Halk Sandıkları ile kredi faaliyetini sürdürmüş 1950 senesinden itibaren de şubeler açıp kredi tahsis etme yetkisi ile görevine devam etmiştir. Devlet tarafından kurulan ve hala kamu sermeyeli olarak hizmet veren Türkiye Halk bankasının sermeyesi 1964 senesinde arttırılarak mevduat ve kredi hacmine yükseliş meydana gelmiştir.

Süreç içinde yeni bankaların devredilmesi ile beraber sermayesini sürekli arttıran Türkiye Halk Bankası kamunun öncü bankaları arasındadır.1992 senesinde Türkiye Öğretmen Bankası ,1993 senesinde Sümer Bank , 1998 senesinde Eti Bank tüm aktif ve pasif varlıkları ile beraber Türkiye Halk Bankasına devredilmiştir.

2001 senesinden beri Kamu Bankaları Ortak Yönetim kurulunun belirlediği organizasyon yapısına geçişi ile beraber Türkiye Halk Bankasının faaliyetleri Pazarlama, Krediler, Destek Hizmetleri, Şube Dışı Kar Merkezleri, Mali Kontrol ve Risk Yönetimi olmak üzere 5 ana başlık altında sürmektedir. Operasyon ve pazarlama ağırlıklı devam eden bankacılık anlayışına göre Türkiye Halk Bankası her geçen gün sermaye payını arttırmaya devam etmektedir.

12 Ocak 2001 tarihinde daha önce kapatılması ve Ziraat Bankasına devri ile  faaliyetleri sonlandırılan Türkiye Emlak bankası Ziraat Bankasından Türkiye Halk Bankasına devredilmiştir.2004 senesinde ise Pamuk Bank Türkiye Halk Bankasına devredildiğinde bankanın sermayesinde yine artış görülmüştür. Pamuk Bank’ın devrinden sonra bireysel şube yapısında yeniden değişikliğe gidilerek özellikle KOBİ’ler ile orta ve orta üstü gelir sahibi bireysel müşterilere ayrıcalıklı ürün ve hizmetlerin sunulması müşteri odaklı kalite hizmet anlayışının benimsenmesi gibi alanlarda iyileşmeler sağlanmıştır.

Halk Bank 891 adet şube ve 15 binin üzerinde ki çalışan sayısı ile Türkiye’nin 6. büyük bankasıdır.Yurt dışında ise Bahreyn, Lefkoşa , Gazimuğasa ,Girne ve Paşaköy şubeleri ile Londra ve İran’da temsilcileri bulunmaktadır.

Halk Bankası devlete ait bir bankadır bu nedenle hisse dağılımı bulunmaz ancak Türkiye Halk Bankasına bağlı ortaklıklar gene kendi alt kurumlarıdır.Bu kurumlar Halk sigorta , Halk emeklilik , Halk yatırım , Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı , Halk Leasing , Hallk Portföy  ve Halk Faktöring kurumlarıdır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kimin başlıklı makalemizde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zühal dedi ki:

    Merhaba. Dedem zekeriya mollağlu bankanın hissedarlarından olup 4 hisse almıştır fakat desem rahmetli oldu ve bizde torunları ve evlatları olarak hissemize düşeni almak istiyoruz. Bankamız tarafından bize verilen bilgi dedenizin hissesi devredildi, bu hisse devredilirken araştırılıp bilgi verilmiyordu, en ufak icralik bir durumda 7 sülalemize ulaşılıyor fakat konu bankadaki hisse olunca haber verilmiyor ve bizler bu saçmalığa inanmıyoruz. Tekrar dava açılacak…

BİR YORUM YAZ