Hangi bankada hesabım var, nasıl öğrenebilirim?

Bankalar küçük büyük yatırımların değerlendiği, nakit para hesabının vadeye bağlanmadan tutulduğu, likit kaynak finansmanında kredi seçenekleri ile müşterisinin yanında olan ciddi bir finansördür.

Bankalarda açılmış olan hesaplar çeşitli sebeplerle hareketsiz kalarak hesap sahibine bazı olumsuz geri dönüşler olarak yansıyabilir. Bankaların  açılmış olan hesaplardan aylık ,üç aylık yada senelik olarak tahsil ettiği hesap işletim ücreti , hesapta hareket olmasa bile mevcut bakiye üzerinden gerekli kesintiler yapılarak müşteri hesabına kaydedilecektir. Eğer hesapta para yoksa borç kaydı yapılarak ilerleyen zamanlarda haciz yoluna gidilerek alacağın tahsili gerçekleştirilir. Bazende hesapta para varolup uzun süre hiçbir şekilde hareket görmediğinde zamanaşımına uğrayarak  tasarruf mevduatı sigorta fonuna devredilmesi sözkonusu olabilecektir.

Hesaptaki zamanaşımı süresi nedir?

Bu süre uygulamada 10 yıl hareketsiz kalan hesaplar için kabul edilmiş olup sürenin dolmasıyla zamanaşımı sona erer ama bunun öncesinde ilana çıkıp hesap sahiplerine duyuru yapılır. Hesap sahipleri buradan hesaplarının olduğu banka şubesine kimlikleri ile gittiklerinde istedikleri işlemi gerçekleştirirler. Diğer hesaplar ise tasarruf mevduat sigorta fonuna devredilerek kapatılırlar. Hangi bankada  hesabınızın olduğunu öğrenmek için hatırlamakta olduğunuz bankanın şubelerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Kredi kayıt bürosunun risk raporu da banka hesap bilgisine ulaşılabilecek bir diğer yöntemdir. Türkiye bankalar birliği tarafından mayıs ayı sonuna kadar 10 yıllık zamanaşımına giren hesaplar görülebilecek olup hesapta bakiye olmayanlar buradan belirlenemiyor. Özetlenecek olursa bankalarda unutulan hesaplar şu üç yöntem ile öğrenilebilir.

  • Banka şubeleri aranır.
  • ATM’lerde şifre hatırlanıyorsa kontrol yapılır
  • Kredi kartı varsa yine aynı şekilde kontrolü yapılabilir.
  • Kredi kayıt bürosu verilerinde hesaplarınızın bir kısmı ile ilgili bilgiyi bulabilirsiniz
  • Türkiye bankalar birliği zamanaşımına uğrayacak hesapları ilan eder. İnternet üzerinden erişim sağlanarak hesap kontrolü yapılabilir.

5411 sayılı bankacılık kanununun yasalaşmasıyla bu alanda faaliyet gösterecek olan bankaların yapacakları işlemler belli çerçeve dahilinde belirlenmiş olmakla beraber her bankanın kendi prosedürleri bulunmaktadır. Kişilerin hesap hareketleri tek tek banka başvuruları yada bankalar birliği ilan listesi üzerinden takip edilerek hesap durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ