Hangi Evlere Kredi Verilir?

Bankalar kredi verirken bazı kriterlerin yerine getirilmesini talep ederler .Bunlardan biri de konut kredilerinde teminat gösterilecek yapının kat mülkiyetli tapuya sahip olmasıdır. Yani mülke ait kat irtifak tapusu borcun ödenmemesi halinde gerekli güvenceyi vermeyeceğinden bu tapular kredi talebinde teminat olarak gösterilmez.

Bankalara kredi başvurusu  yapılırken teminat olarak gösterilecek olan şey daha önceden sahip olunan kat mülkiyet tapulu ev veya satın alınmak üzere kredi başvurusu yapılan konuttur .Banka her iki konutta da alacağını garanti altına almak için kendi adına ipotek işlemi gerçekleştirir. Borcun ödemesi zora girdiğinde daha önceden ipotek işlemi yapılmış olan konutun satışı gerçekleştirilerek alacak tahsil edilir.

Kat irtifaklı tapular kredi başvurularında neden kabul edilmez?

Bir başka ismi ile hisse tapulu konutlar alacağın tahsil edilmesi aşamasında diğer hisse sahipleri bu duruma karşı çıkarak satışın yapılmasına engel olabilirler. Banka açısından olumsuzluk teşkil edecek olan bu durumu bertaraf etme adına bu tür tapular teminat olarak kabul edilmezler. Kat irtifaklı tapular belediyeler tarafından daha  sonra kat mülkiyetli tapuya dönüşmeleri için verilen belgelerdir. Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişi kat irtifak tapulu evi teminat göstermek istediğinde banka tarafından gönderilen ekspertiz konutun inşaat ruhsatı ve yapı kullanım izni olması halinde kredi kullanımına izin verebilir .Birde üzerinde daha önce ipotek konulmuş olan yapılar vardır. Bankalar bu tip konutlara verilecek kredilere olumlu yaklaşmazlar.

Bankaların kredi onayına sıcak baktığı yapılar hangileridir?

İlk olarak kat mülkiyeti olan konutlar ilk sırada yer alır. Bu tip konutlar şahsi mülkiyet hakkı tanıdığından alacağın zora girmesi halinde satılarak paraya çevrilebilir. Villa ve müstakil evlerde yapı kullanım izninin olması şartıyla arsa tapular teminat olarak gösterilebilir. Kat mülkiyetli tapular zaten sorun oluşturmamaktadır %80’i tamamlanmış olan yapılar da kredi onayı alabilen konutlardandır. Konutu yapan inşaat şirketi ve kredi başvurusu yapılacak olan bankanın anlaşma yapmaları halinde proje halinde olan yapılar için de kredi kullanımı yaptırılabilir.

Hangi evlere kredi verilir sorusunun cevabı evin tapusunun kat irtifaklı veya kat mülkiyetli oluşuna göre değişiklik gösterecek, kat mülkiyetli tapular evin üzerinde herhangi bir ipotek durumu olmaması halinde teminat olarak gösterilebilecektir. Kat irtifaklı tapular ise arsa üzerinde hisse hakkı veren tapular olduklarından ve satışları sorun teşkil edebileceğinden bankalar tarafından kredi başvurusunda teminat olarak kabul edilmezler. Bunun bazı istisnai halleri olup bunlar , villa ve müstakil evlere ait olan arsa tapularıdır.  Bazen kat irtifak tapusu olup yapı kullanım izni ve inşaat ruhsatına sahip yapılar için de kredi onayı verilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kira Beyannamesinde İndirilecek Giderler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ