Hesabıma e-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım?

E-haciz uygulaması devletin alacaklarını tahsil edebilmek için kullandığı bir yöntem olup bunun için, A.A.T.U.H.K ’nun 54/2 maddesine göre “Cebren Tahsil ve Şekilleri” başlığı altında düzenlenmiş ve  yine 6183 sayılı kanununun 79.maddesi uyarınca elektronik imza yoluyla tahsilinin yapılmasına olanak tanımıştır. Tahsil işlemleri borcun tutarına göre banka şubelerinden yapılabileceği gibi banka genel müdürlüklerinden de yapılabilmektedir.Haciz uygulaması ile devlete karşı olan belli miktar borçlarını ödemeyen mükelleflere ait tüm vadeli ve vadesiz hesaplarına ilgili kanuna dayanarak el koymakta ve alacağını cebir yani zorla tahsil etmektedir.

E-haciz uygulaması ile hesaplarına el konulan mükellef borcundan dolayı hesaplarını kullanamaz hale gelir. Yani hesaplarında borcundan daha fazla para olmasına rağmen bu hesaplara el konulduğundan ötürü hesaplar bloke olmuştur ve borç tamamen ödeninceye kadar hesaplar üzerlerindeki blokaj kaldırılmayacaktır.

E-haczin kaldırılabilmesi için ne yapmak gerekir?

E-haciz mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesinde borç yapılandırması yapıldıktan sonra kaldırılmaktadır. Bunun için ilgili vergi dairesine bir dilekçe ile başvurmanız gerekmekte ,vergi dairesi müdürünün izni alındıktan ve ardından borç yapılandırması yapıldıktan sonra hesaplar üzerindeki blokaj kaldırılarak tekrar aktiflik sağlanmaktadır.

Yapılandırma yapılmayan borçlar için e-haciz uygulaması nasıl işler?

Gelir idaresi kurumunun borçlu vatandaşa gönderdiği ödeme tebligatı dikkate alınmaz ve  bankaya borç yapılandırması için başvuruda bulunulmazsa gelir idaresi tarafından bankalararası kurula  bildirilir. Kurul mükellefin herhangi bir bankada hesabının olup olmadığına yönelik inceleme  yaparak elektronik tahsilat tebliğ yolluyor. İlgili bankada gönderilen bu tebliğ kapsamında parayı tahsil ederek hesaba yatırmaktadır.

Tahsilat işlemi kıymetli evraklara yönelik olarak ta yapılabilir mi?

E-haciz sonrası yapılacak tahsilat kıymetli evraklar üzerinden de olabilmektedir .kişinin yatırım hesabı veya maaş hesabı gibi aktif hesabı haciz işlemleri sırasında borcun tahsiline konu edilebilmektedir.

E-haciz maruz kalan birinin neler yapması gerekir?

E-haciz sürecine muhatap olan biri borç bilgisinin kendisine ulaşmasından itibaren borç yapılandırması için başvuruda bulunur ve hesaba yönelik bloke yapılmadan tahsilat gerçekleşir. Eğer süreç bu şekilde işlemezse hesaptaki para veya kıymetli evraklar üzerinden e-haciz gerçekleştirilerek tahsil edilen miktar  vergi dairesine eft ile gönderilir.

E-haciz devletin mevcut alacaklarını  6183 sayılı kanuna dayanarak tahsil etmesini sağlayan bir uygulama olmakta ve normal yollarla alınamayan borçlar cebir yoluyla tahsil edilebilmektedir .Vergi dairelerinin vergi tahsil edebilme yolunda tek kurum olma özelliği bulunmakta fakat ilerleyen dönemlerde diğer kamu kurumları tarafından da  bu tahsilatın yapılması beklenmektedir. E-haciz  uygulaması sırasında hesaba yönelik blokaj gerçekleştiği için bloke tamamen kalkmadan borç dışında hesapta kalan paraya da dokunulamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ