Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir ?

Hesap işletim ücreti bankaların vermiş olduğu hizmetten dolayı vadesiz banka hesabı olan müşterilerinden çekmiş olduğu para miktarıdır. Kağıt, işlem, dosya masrafı gibi giderler adı altında ve size haber verilmeden çekilmektedir. Bankalar yıllık ,6 aylık ,3 aylık ya da aylık periyotlarla bu işlemi gerçekleştirmektedir. Kesilen bu miktar bankalara göre değişmektedir. 2015 yılı hesap işletim ücreti ortalama 100 TL civarlarındadır. Hesap iletim ücreti alınmayan durumlarda vardır. İşte bu durumlar ;

  • Maaşını bu bankanın vadesiz hesabından alan müşteriler,
  • Su elektrik doğalgaz gibi faturalarını bu hesaptan otomatik ödeme talimatı ile ödeyen müşteriler,(en az iki fatura)
  • Üniversite öğrencileri,
  • Yıllık sigorta, bireysel emeklilik, kasko gibi hizmetlerden yaralanmış olan müşteriler,
  • Bankanın kredi kartını kullanan müşteriler,

Bu istisnai durumlara sahip olan müşterilerin hesabından hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Ama bazı bankalar bu ücreti bu özellikleri taşıyan müşterilerden de habersiz bir şekilde bu miktarı alabilmektedir. Böyle bir olayla karşılaştığınız durumda bankanıza bildiriniz ve paranızı talep ediniz. Şayet bankanız size geri bildirimde bulunmazsa ya da paranızı alamazsanız, bağlı bulundunuz ilçe kaymakamlığında bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Öğrenci iseniz öğrenci belgenizle hesabınızın bulunduğu bankaya iade için başvurabilirsiniz. Ancak hesap işletim ücreti iadesi 10 yılllık ücretler için geçerlidir. Yani 10 yıl boyunca sizden alınan hesap işletim ücretlerinin iadesini talep edebilirsiniz.

Peki bu hesap işletim ücretini almayan bankalar var mıdır ?

Kuveyt Türk, Finansbank bünyesinde olan Enpara.com, ING Bank Turuncu Hesap , TEB Marifetli Hesap müşterisi olmanız durumunda sizden hiçbir hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Ayrıca bu bankalar EFT,havale gibi işlemlerde de sizden para talep etmemektedirler.

Bir önceki yazımız olan Eft Ücreti Almayan Bankalar Listesi başlıklı makalemizde cepteteb ücretsiz eft, eft ücreti almanayan banakalr 2015 ve eft ücretsiz yapan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ