Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Bankaların banka müşteriler sundukları vadesiz mevduat hesaplarından belirli aralıklarla aldıkları aidatlara hesap işletim ücreti ismi verilmektedir.Genellikle  6 aylık yada senelik olmak üzere işlem görmekte olan hesaplardan kesintilenmektedir.Hesap işletim ücretleri banka müşterilerine borç olarak yansıtılan bir hareket değildir ancak hesapta para olduğunda bu paranın içinden gerekli kesinti yapılarak tahsil edilir.Hesaptan işletim ücreti alınmasının nedeni bankaların banka müşterilerine sunduğu fiyatlandırılmamış hizmetlerin ve operasyonel işlemlerin karşılığı olarak yansıtılmasıdır.Kimi banka müşterisi için hesap işletim ücretleri gereksiz gibi görünse de bankaların bu hesapların geri planından sürekli bir operasyonel işlem girdi çıktı vb işlemleri yaptığı düşünüldüğünde bankaların ücretleri olarak görülebilir.Hesap işletim ücretleri bankacılık düzenleme kurallarına göre yasaldır.

Bankalar banka hesabının özelliğine göre hesap işletim ücreti almayabilirler.Bu hesaplar genellikle maaş hesapları , otomatik ödeme talimatı verilen hesaplar  ve otomatik ödeme talimatı verip bir kez olsun bu talimata göre hesaptan ödeme çıkmış hesaplardır. Bu işlemlerin yapılması bankanın daha çok kullanılmasını sayesinde düzenli giriş çıkış olmasını sağladığı için bankalar yapılan işlemler üzerinden komisyonlarını alabilirler yada herhangi bir zarar durumu oluşmaz bu nedenle bu gibi hesaplardan hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Hesap açılması sırasında banka müşterilerinden alınan talimatlar ile her hesap sahibi kişi bankacılık sözleşmelerine göre hesap işletim ücretlerini kabul etmiş sayılmaktadır. Özellikle uzun süredir işlem görmeyen hesaplardan habersiz çekilmiş gibi bir algı oluşsa dahi hesap işletim ücretlerinin alınacağı bilgisi banka müşteriler hesap açılırken yazılı olarak tebliğ edilmektedir.

Banka müşterisi olarak hesap işletim ücreti çekilmesinden rahatsızlık duyan bireylerin çalıştıkları bankaların hesap işletim ücreti alınmama koşullarını inceleyerek bu yönde  bir hesap tercihi yapabilir yada hesapları üzerinden otomatik talimat gibi düzenli işlem sözü vererek hesap işletim ücretlerinin yansıması engelleyebilirler.Ayrıca yeni çıkan yasaya göre her banka normal vadesiz mevduat hesabı dışında daha kısıtlı işlem yapılma özelliği bulunan hesap işletim ücreti alınmayan bir hesap bulundurmak zorundadır.Yepı kredi bankasının nuvo’su finansbankın enparası bu hesap işletim ücreti alınmayan hesaplara örnek olarak gösterilebilir.Özellikle yatırım menülerinden normal vadesiz mevduat hesaplarına göre daha kısıtlı işlem yapılma durumu söz konusu olan bu hesaplar sadece hesabında para bulunduran kişiler için daha kullanışlı olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Hayat Sigortası Nedir? başlıklı makalemizde hayat sigortası yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ