Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı?

Hesap işletim ücretleri müşterilerin bankalara sunduğu şikâyetlerin en başında gelmektedir. Bir bankada hesap açtığınız zaman ilk ayda, ikinci ayda ya da üçüncü ayda hesabınızdan para kesildiğini görebilirsiniz. Bu durum oldukça can sıkıcı olsa da kimse hesap işletim ücreti adı altında bankaların aldığı parayı bankalardan daha sonra geri alamıyor. Eğer bir bankada hesap açıyorsanız ya da açmak istiyorsanız ilk olarak soracağınız soru bankanın kaç ayda bir para kestiği ve ne kadar para kestiğidir. Bu sorunun cevabını almanız en azından hesabınızdan para kesildiği zaman büyük şok yaşamanıza engel olur. Herkesin kafasındaki temel soru elbette hesap işletim ücretlerinin yasal olup olmadığıdır.

Hesap Kesim Ücretleri Yasal mıdır? Hangi Durumlarda Hesap Kesim Ücreti Ödenmez?

  • Bankaların belli bir işlem karşılığında müşterilerden kestiği hesap kesim ücretleri yasaldır. Ancak bu durum tüketici dernekleri tarafından reddedilmektedir.
  • Her banka aynı tarihlerde hesap işletim ücreti kesmez. Bazı bankalar 3 ayda bazı bankalar ise 6 ay gibi bir süreçte hesap işletim ücreti keserler.
  • Hesap kesim ücretlerinin yasal olmasının nedeni de bankaların hizmet karşılığında kesiyor olmasıdır.
  • Türkiye de bulunan bankaların tümü hesap işletim ücretini ödemek istemeyen kişilere bazı imkânlar sunmaktadır.
  • Eğer hesap kesim ücreti ödemek istemiyorsanız bazı koşullara sahip olmalısınız.
  • Türkiye de yer alan bankalar öğrencilerden, öğrenci olduğunu öğrenci belgesiyle kanıtlayan kişilerden hesap kesim ücreti tahsil etmemektedir.
  • Dikkat edilmesi gereken bir hususta İş Bankası gibi bankaların bu istisnai durumdan ayrılıp öğrencilerden bile hesap işletim ücreti kesmedir.
  • Eğer bankaya otomatik ödeme talimatı verdiyseniz banka sizden hesap işletim ücreti tahsil etmez.
  • Üst seviye de kart kullanan banka müşterileri aynı zamanda belirtilerin limitlerin üzerindeyse hesap işletim ücretine tabi tutulmaz.
  • Tüm bu özelliklere sahip olmayan vatandaşlar, bankalara belirli zamanlarda hesap işletim ücreti ödemek zorundadır.

Bir bankada hesap işletim ücreti ödemeden hizmet almak ne yazık ki bu şartları gerektiriyor. Eğer sizler de bu şartlara sahipseniz hesap işletim ücretinden muaf tutulabilirsiniz, ancak sahip değilseniz belli zamanlarda bu ücreti bankalara ödemekle yükümlüsünüz.

Bir önceki yazımız olan Çalışmayan Ev Hanımı Nasıl Emekli Olur? başlıklı makalemizde ev hanımı emekli ve ev hanımları nasıl emekli olur hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ