Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları

Kredi ve kredi kartları ödemelerdeki disipliner tutum sayesinde kişinin banka ve burada tutulan bilgilerin paylaşıldığı kredi kayıt bürosu nazarında itibarını yani kredibilitesini etkiler. Bu bilgilerin 1 ila 1900 aralığında bir seviyede gerçekleşmesi kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların size olan yaklaşımını belirleyecektir. Kredi notu ayna etkisi yapacak ve sizin finansal resminiz diğer kuruluşlara sahip olunan nota göre  yansıyacaktır.

Gerçek ve tüzel kişilerin kredi notunu belirleyen faktörlerin etki dereceleri birbirinden farklıdır. Bunları yüzdesel olarak ifade etmek gerekirse;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı (%30)
  • Mevcut hesap ve borç durumu (% 25)
  • Yeni kredi almış olmanız %20,
  • Kredi kullanım yoğunluğu (%15)
  • Diğer(%10) olarak etki eder.

Burada da görüldüğü gibi hiç kredi kullanımında bulunmamış veya kredi kartı edinmemiş birinin de bu yüzdelik dilimden alabileceği bir pay yok demektir Kredi notu açısından hiç kredi kullanımı yapmayan biri ile az limitli bir kredi kartı sahibinin kredi notu arasında fark vardır. Bankalarla hiçbir kredi ilişkisi yaşamamış olan birinin kredi notu olamayacağı için kredi notu araştırması sırasında hesaplanamayan durumlar kullanıcıya bildirilir. Burada rakamsal olarak sıfırdan çok, hesaplanamayan bir kredi durumu vardır. Buda kişinin banka hesabı olmasına rağmen kredi kullanımı ile ilgili bir girişimde bulunmaması ile ilgilidir. Bankalardan kredi kartı kullanımı dahi yapmamış olan biri kredi kullanımı için başvuru yaptığında hesaplanamayan kredi notundan ötürü mesafeli bir tutumla karşılaşabilir

Sıfır olan kredi notu hangi yöntemlerle artış gösterir?

  • kredi başvurusunda bulunmadan önce bankalarda var olan hesaplar yeterli görülmemeli ufak limitli de olsa bir kredi kartı edinip nakit ödemeler yerine bu kartla ödemeler yapılmaya çalışılmalıdır.
  • Başka bir yol ise yine ufak miktarlı ihtiyaç kredisi alıp kısa süre içinde tüm ödemelerini yapıp kapatılması şeklinde olmalıdır . Bunlar bankaların aylık bildirimde bulunduğu risk merkezi tarafından kredi kayıt bürosuna iletilecek ve orada da bir kayıt oluşturulup kredi skoru haline getirilecektir.

Bankalar açısından kredi performansı kötü bir müşteri ile hiç kredi kaydı olmayan müşteri arasında ki fark fazla sayılmaz. Nihayetinde hiç kaydı olmayan müşteri hakkında da kredi kullandırmaya dayanak olabilecek bir veri bulunmamaktadır .

Bankalardan  son 5 yıl içinde Kredi Kartı, Bireysel Kredi ve Kredili Mevduat Hesabı kullanan tüm kullanıcıların Findeks Kredi Notu hesaplanabilecekken bu kredi ürünlerinde kaydı olmayan birinin kredi notu olamayacağı ve talebi halinde sıfır çıkması kuvvetle muhtemeldir .Acil kredi  talebinde sorun yaşamamak için bu banka kaynaklarının ufak miktarlar civarında da olsa kullanmaya başlamak doğru bir seçim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum En Az Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde findeks notu ve kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ